Почти никой не може да устои на миризмата на печени кестени и добрата новина е, че не трябва да се противопоставяте на желанието си да похпнете поне една порция. Кестените са вкусни, здравословни и се срещат почти навсякъде. Те имат малко мазнини, с високо съдържание на протеини са и съдържат много сложни въглехидрати, които ви засищата за по-дълго време, което ги прави идеалната закуска за повишаване на енергията между храненията.
Здравословни вещества
Кестените съдържат Витамин С, който е важен за имунната система, тъй като я укрепва. Минерали като калий и магнезий, като и двата подпомагат метаболизма.
Други предимства на кестените
Кестените имат много малко калории и не са тежка храна. Това е така, защото високото им съдържание на нишесте ги прави лесно смилаеми. Те също така са богати на фибри, които подобряват чревната дейност. Хранителните качества също са добре запазени, тъй като кестените често са само минимално обработени. И сякаш това не е достатъчно: казват, че кестените също те правят щастлив. Тяхната аминокиселина, триптофан, помага на тялото да произвежда серотонин, "хормонът на щастието". Ефектът е подобен на този на шоколада.
Много хора не вярват, но кестените лекуват много болести
Сезонни и регионални
Есента и зимата не биха били същите без кестените. Принадлежат към семейството на сладките кестени, от които има няколкостотин разновидности. Изненадващо е, че сладките кестени виреят почти навсякъде.
Купувайте пресни и ги съхранявайте по правилния начин
Преди време кестените са били важна храна за бедните, значението на „хляба от дърветата“ постепенно започва да намалява. Освен това сега, когато потребителите и производителите проявяват наново интерес към старите и местни продукти, кестените се завръщат и се разглеждат като деликатес.
Прочистват организма ни и махат киселините ни – рецепта с кестени
Покупка на кестени: повърхността трябва да е лъскава и гладка
Когато купувате кестени в магазина или на пазара, можете да разпознаете доброто качество по лъскавата и гладка повърхност. Ако тя е матова, плодът е стар и сух. Не трябва да има следи от дупки от червеи по нея.
Съхранявайте правилно, за да ги запазите по-дълго
Пресните кестени се съхраняват на стайна температура за една седмица. Ако са в найлонов плик в хладилник, могат да се запазят за един месец. Можете да замразите и необелени кестени. Те трябва да се използват в рамките на 6 месеца.
Кестените определено се завръщат на пазара и все по-често се срещат павилиончета по улиците на градовете. Особено голяма атракция са по време на различни празненства на открито, където могат да се купят директно. Не отказвайте да опитате от подобно вкусно и полезно лакомство.