Гневът е не само неприятно чувство, но и твърде дългото му изживяване може да се отрази зле на здравето ви.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
В най-добрия случай гневът ни предупреждава за опасност и ни вдъхновява за действие. Но според Американската психологическа асоциация (АПА) гневът е емоция, която се характеризира с чувство на антагонизъм към някого или нещо, което ви е ощетило.
Още: 9 безценни съвета за контрол над псориазиса
Когато преживяванията на гняв са твърде чести, твърде интензивни, продължават твърде дълго или са непропорционални на предизвикващото ги събитие, емоцията може да има неблагоприятни последици за благосъстоянието и здравето ни, според Реймънд Чип Тафрате, д-р, клиничен психолог и професор в Централния държавен университет на Кънектикът в Нова Британия.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
„Гневът е част от реакцията на борба, замръзване или бягство, при която надбъбречните жлези заливат организма със стресови хормони, като адреналин и кортизол“, обяснява д-р Тафрат.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Изпитваме физиологични ефекти като повишен сърдечен ритъм и кръвно налягане, които бързо изтласкват кръвта към сърцето. Тялото физически се подготвя за борба, за да се защити или да избяга от опасност.
Въпреки че тази система за реакция на стрес в тялото ни е еволюирала, за да ни предпазва, в повечето случаи не се нуждаем от допълнителен енергиен заряд, за да се справим с това, което предизвиква гнева ни (неочакван трафик, избухливост от страна на детето или лаконичен имейл от колега).
А хроничното активиране на хормоните на стреса води до сериозни физически и психически заболявания. Ето някои от ефектите на гнева върху здравето, за които трябва да знаете.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
1. Гневът води до напрежение върху сърцето
Преживяването на гняв предизвиква в тялото освобождаване на хормони на стреса, които с течение на времето могат да се отразят на здравето на сърцето. Изследванията показват, че гневът (дори моментният гняв, измерен чрез промени в изражението на лицето) води до промени в сърцето, които влошават способността на мускула да изпомпва кръв, което може да доведе до високо кръвно налягане и последващи усложнения (като сърдечно заболяване, инфаркт, инсулт и метаболитен синдром).
Съответно изследванията показват, че хората с по-силен гняв (тези, които са склонни да възприемат ситуациите като враждебни и са по-малко способни да контролират враждебните си мисли и чувства) са изложени на по-голям риск от коронарна болест на сърцето.
Друго проучване установява, че по-високата степен на гнева е свързана и с по-висок риск от смърт вследствие на коронарна болест на сърцето и усложнения.
Според д-р Рейчъл Ламперт, директор на Програмата за спортна кардиология към Йейлския медицински университет в Ню Хейвън, Кънектикът, гневът влияе и на хората с аритмия (неравномерен сърдечен ритъм).
„Доказахме, че ако сте предразположени към камерна аритмия (ненормален сърдечен ритъм, който се заражда в долните камери на сърцето) - или сте предразположени към предсърдно мъждене (ненормален ритъм в горните камери) - вероятността да имате някоя от тези аритмии е по-висока по време, когато сте ядосани или стресирани“, казва д-р Ламперт.
Това е така, защото адреналинът, който се увеличава, когато сте ядосани, може да предизвика промени в електрическия режим на сърцето.
2. Гневът повишава риска от сърдечни пристъпи
Данните също така сочат, че гневът е конкретно свързан с по-висок риск от сърдечни пристъпи.
В систематичен преглед, в който са разгледани проучвания с общо близо четири хиляди участници от повече от петдесет медицински центъра в САЩ, изследователите установяват повече от двукратно увеличение на инфарктите в рамките на два часа след изблик на гняв - връзка, която се оказва по-силна и с увеличаване на интензивността на гнева.
Това предполага, че по-интензивният гняв наистина е по-опасен за сърцето, отбелязват изследователите.
3. Гневът може да наруши храносмилането
Много изследвания показват, че мозъкът и червата са в постоянна комуникация и си влияят взаимно.
Една от ролите на нашата автономна нервна система (която регулира неволевите телесни процеси) е да подпомага регулирането на храносмилането. Но това може да бъде нарушено, когато тялото премине в режим „борба или бягство“, както може да се случи в отговор на стрес.
„Можете да очаквате някои промени във функцията и работата на червата“, казва д-р Панкай Джей Пасрича, председател на медицинския отдел в клиниката „Майо“ в Скотсдейл, Аризона. Изследванията показват например, че стресът може да доведе до неприятни симптоми в стомашно-чревния тракт (включително болки в корема, стомашно разстройство и диария) - а в по-дългосрочен план хроничният стрес е свързан с развитието на възпалителни заболявания на червата (IBD), синдром на раздразнените черва (IBS) и гастроезофагеална рефлуксна болест (GERD).
4. Твърде много гняв пречи на психичното здраве
Напрегнатото състояние на гняв може да се отрази негативно и на психичното здраве. Проучванията показват, че гневът често е повишен при емоционални разстройства, като тревожност и депресия, и е свързан както с по-лоши симптоми, така и с по-слаба реакция на лечението.
Според АПА гневът (особено продължителният) може да повлияе и на нашата концентрация и модели на мислене. Той може да ни направи по-враждебни или цинични, което може да се отрази на взаимоотношенията ни и на способността ни да създаваме връзки. Всичко това със сигурност може да навреди на благосъстоянието.
“Гневните ни реакции могат да навредят на най-важните ни взаимоотношения“, казва Тафрате. Хората сме социални същества и се нуждаем от социални връзки, за да се развиваме. „Гневът може да създаде предпоставки за неприятни словесни изблици или дори за насилствено поведение.“
5. Гневът може да наруши съня ви
Установено е, че хората, които се борят да контролират гнева си или изпитват гняв по-често, имат по-лош сън. В едно проучване е разгледана връзката между по-силния гняв и нарушенията на съня, като например трудното заспиване и поддържане на съня, при корейски мъже и жени на средна възраст.
Още: Намалете стреса: 7 доказани техники за понижаване на кортизола
Умерените до високи нива на гняв са съществено свързани с 40-70% увеличение на риска от нарушения на съня при изследваните възрастни. Други изследвания сочат, че чувството на гняв увеличава психологическата възбуда и психическото безпокойство, което впоследствие затруднява заспиването.