Понякога силните отрицателни емоции ви завладяват и става трудно да се отървете от такова състояние. Ще бъде по-лесно да избегнете увреждане на здравето и да не провокирате конфликтни ситуации, ако използвате следните методи.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Гневът е естествена емоция, но често става неконтролируема и води до неприятни последици. Всеки може да избегне неприятности и проблеми, а затова е нужно да умеете да контролирате емоциите си.
Методи за справяне с гнева
1. В пристъп на гняв методът на усилието работи чудесно. По време на негативни емоции е важно тялото да изхвърли натрупаната енергия, а физическата активност е най-добрият начин за това. Кляканията, лицевите опори, бягането и други активности бързо ще върнат емоциите към нормалното, ще подобрят настроението и ще премахнат необходимостта да търсите жертва за „източване“ на агресията. Дори обикновена разходка в парка ще бъде изход от ситуацията и ще ви спаси от конфликти с близки.
3-те зодии, които имат опасни изблици на гняв
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
2. Друг достъпен и прост метод, който е възможно да се използва в пристъп на гняв, всеки може да повтори. Чувствайки, че емоциите излизат извън контрол, е важно да вземете стари вестници или друга хартия, за да ги късате на малки парченца. Ако стаята позволява, тогава е напълно възможно да счупите няколко скучни чаши или стари чинии. Основното нещо е да не се порежете по-късно при почистване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
3. Потискането на негативните емоции е вредно, което означава, че те трябва да намерят отдушник. Друг метод е почистването. Благодарение на негатива имате повече сили, което означава, че е необходимо да се насочат в мирна посока. Най-подходящата активност ще е тази, която предизвиква най-голяма враждебност. Ако все не стигате до измиване на подовете или нямате желание да почистите кухненския комплект, тогава в пристъп на гняв такива неща ще ви бъдат полезни. Благодарение на вътрешния импулс можете умело да решите със сложни въпроси за няколко минути, като в същевременно се охладите и успокоите.
Как да се справим с гнева? Съвети от психолог Силвия Маринова
4. Можете също да намерите мир чрез творчество. В моменти на гняв рисуването, моделирането, бродирането или плетенето помагат на много хора. За да създадете шедьовър, понякога просто трябва да прехвърлите емоции върху платното. Има и други видове творчество, когато трябва да положите усилия. Например, набийте малки кабърчета, за да получите красива картина, изплетена с многоцветни конци. Можете да направите всичко - дори мебели, защото прости материали ще оформят малък рафт, декоративна маса или стойка за любимите ви цветя. Понякога силните емоции освобождават креативността, което означава, че гневът може да играе в ръцете ви и да се превърне в източник на вдъхновение.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
5. Чудесен начин да се справите с гневните емоции е смехът. В пристъп на негативизъм трябва да поддържате готови аудио медитации, които могат бързо да ви отпуснат и да ви осведомят. Има много записи, в които прочувствен глас казва наистина забавни неща, които са способни да ви накарат да се засмеете и да забравите за негативните чувства. Можете да използвате такива аудио медитации, за да се отървете от гнева и да се настроите на вълна от оптимизъм.