През есента много хора мислят за подготовката на тялото за пристигането на студеното време. Някои се опитват да извлекат максимума от сезонните плодове и зеленчуци, а други гледат към хранителни добавки и комплекси за подпомагане на имунната система. Кой има нужда от витамини и какви и кога са вредни?
Не е панацея
Още: Витамини от истинска храна срещу синтетични витамини
Почитателите на витаминните добавки могат да бъдат разделени на две групи. Първите предпочитат мултивитаминни комплекси, вторите купуват витамини отделно. Например, те пият витамин D за сила и имунитет и аскорбинова киселина за предотвратяване на настинки. От медицинска гледна точка и двата подхода имат своите нюанси.
Предимството на мултивитаминните комплекси е тяхната гъвкавост и лекота на използване: не е необходимо да се занимавате с дозировки или да се задълбочавате в тънкостите на взаимодействието на витамините помежду си. Като цяло такива добавки няма да навредят на тялото, но не трябва да очаквате уау ефект.
Мултивитаминните добавки осигуряват малка полза и са до голяма степен безполезни за предотвратяване на хронични заболявания, според няколко проучвания.
Още: Искате ли дълга и здрава коса? Приемайте тези вълшебни витамини
Кога има ефект
Единичните препарати от витамини са по-ефективни в това отношение. Въпреки това, преди да изтичате до аптеката или пазарите, важно е да разберете дали наистина ви липсва някакво вещество, и ако е така, колко тежък е дефицитът. Само лекар ще ви помогне да разберете това.
Предозирането е опасно
Още: Кои са най-важните витамини за косата?
Неконтролираният прием на витамини може да доведе до тяхното прекомерно натрупване в организма - хипервитаминоза, особено ако изберете неадекватни дози или комбинирате отделни лекарства с мултивитаминови комплекси.
Рискът от предозиране е особено висок при прием на мастноразтворими витамини А и D. Те се абсорбират бързо, увеличават натоварването на черния дроб и имат изразен токсичен ефект върху тялото.
Водоразтворимите витамини се считат за по-безопасни, тъй като излишните витамини се екскретират с урината. Това обаче не означава, че могат да се приемат в неограничени количества.
Ами ако не са витамини?
През есента и зимата тялото наистина се нуждае от подхранване, но основният източник все пак трябва да бъде храненето. За здравия човек балансираната и разнообразна диета е достатъчна, за да покрие нуждата от витамини.
- Витамин С се намира в цитрусови плодове, киви, броколи и чушки;
- Витамин А – в спанак, мляко, яйца, оранжеви плодове и зеленчуци;
- Източникът на витамини от група В ще бъде пълнозърнестите зърнени култури, месо и карантии, риба или бобови растения;
- Липсата на същия витамин D може да се компенсира и от някои храни: сирене, яйчен жълтък, масло, мазна риба.
Кой трябва да ги взема?
Есенният прием на витамини не е задължителен елемент за здравия човек, но има категории хора, които все пак ще се възползват от приема на добавки.
- Пациенти с хронични заболявания на стомашно-чревния тракт;
- Възрастни хора;
- Бременни и кърмещи жени;
- Хора със сериозни диетични ограничения;
- Жителите на северните райони.
Статията има информативен характер и не замества посещението при лекуващ лекар.