Смята се, че черните точки са симптом на пубертета и са проблем, който засяга главно тийнейджърите. Това обаче е поредният козметичен мит. Появят ли се на лицето веднъж, било то в тийнейджърските години или не, черните точки биха могли да се превърнат в един постоянен, досаден и наистина неприятен спътник.
Появата на черните точки се дължи на мастните жлези на лицето, разположени предимно в Т-зоната (средата на челото, носа и върху брадичката) . Когато отделянето на себум се увеличи, той се натрупва в жлезите, но под въздействието от кислорода се окислява и потъмнява. Именно така се получават и черните точки. Появата им се среща най-вече при хората с по-мазна кожа, но и хората със суха кожа не са застраховани. Понякога, причината за появата не черните точки се дължи и на ендокринни заболявания или хормонални изменения. И все пак, черните точки не са показател за определено заболяване. Себумът така или иначе се произвежда непрекъснато, така че реално няма процедури или козметични продукти, които да решат проблема чрез еднократно или многократно приложение. Съществуват пет основни правила за спасение от черните точки, ето и кои са:
1. Правилна козметика
От огромно значение при борбата с черните точки е, да се снабдите с правилната козметика, която да намали производството на себума, да го втечни и да облекчи извеждането му. Добро действие оказват плодовите киселини, азелаиновата киселина, салициловата киселина и ретинолът.
2. Почистване
Трябва всекидневно да почиствате кожата си сутрин и вечер със специална козметика за измиване, след което да използвате тоник за лице. 1-2 пъти седмично, прибягвайте до техники за дълбоко почистване, като използвате маска за свиване на порите.
3. Не злоупотребявайте със специалните средства против черни точки
В аптеките и дрогериите биха могли да се открият наистина много средства, които да ви обещаят, че ще ви избавят от проблемите с черните точки завинаги. Истината обаче е друга и тя е, че непрекъснатото използване на подобни продукти може да има неприятни последици. Причината за това е ,че всички средства за лечение на проблемна и мазна кожа притежават и странични ефекти. В случай, че прекалите с дозировката, бихте могли да получите силно раздразнение на кожата, което в повечето случаи след това се налага и да бъде лекувано.
4. Не ги изстисквайте
Това е най-лошото, което бихте могли да причините на лицето си. Непрестанното изстискване на натрупванията в порите, води до деформация на самите пори, а когато се появят отново, черните точки са значително по-видими. Освен всичко това, разширените пори са по-предразположени към инфекции, а в някои случаи възпаленията се лекуват продължително.
5. Посещавайте козметик
Редовните посещения при квалифициран специалист, ще ви помогне не само да почистите качествено лицето си, а и завинаги да се разделите с проблемите с черните точки. И все пак, ако порите на лицето ви са вече силно разширени от самолечението, което до момента сте прилагали върху себе си, прибегнете до помощта на дерматолог, който да ви предпише подходящи за вас медикаменти и процедури.
Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?
Още: Църквата почита голяма светица на Бъдни вечер - ето кой има имен ден