Смартфонът почти се превърна в част от нашето тяло. Заспиваме със смартфон до главата си, посягаме към него сутрин веднага след събуждане. Чувстваме се тревожни, когато не можем да го намерим. Изследване, проведено от британски учени от университета Нотингам Трент, показва, че използваме смартфони средно повече от 80 пъти на ден! Това оказва неблагоприятно въздействие върху нашето здраве. Нарушения на съня, психични проблеми, дефекти в стойката, болки в гърба, стрес, проблеми със зрението и слуха са само част от ефектите от твърде честото използване на смартфони .
1. Смартфон и безсъние
Може дори да не осъзнавате, че проблемите със заспиването и постоянната умора могат да бъдат причинени от прекомерната употреба на вашия смартфон. Ако, докато лежите в леглото, все още сърфирате в мрежата с телефона в ръка, не се учудвайте, че не можете да заспите дълго време, а през деня постоянно се прозявате и имате проблеми с концентрацията . Оказва се, че излъчваната от смартфона радиация забавя съня с около шест минути и скъсява четвъртата фаза на сън с още осем.
2. Проблеми със зрението и слуха, причинени от смартфони
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
През деня се взираме в дисплеите на нашите смартфони до три часа. Очите ни страдат много от това. Ярката светлина и малкият шрифт са уморителни за зрението. Когато гледате телефона, мигате два пъти по-малко, така че очите ви не се овлажняват. В допълнение, фокусирането на зрението ви върху малки предмети, като например дисплея на телефона, причинява умора в мускулите на очните ябълки.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
3. Синдром на SMS на врата
Когато разглеждате нещо на телефона си, обикновено сте прегърбени и с наведена глава. Тогава има огромен натиск върху гръбнака ви. В зависимост от ъгъла на наклон може да тежи от 12 до 27 килограма. Когато прекарвате много време в тази поза, изпитвате болки във врата и раменете, имате главоболие и затруднено дишане. Мускулите са напрегнати и болезнени. Това се нарича SMS синдром на врата и може да доведе до възпаление или изкривяване на гръбначния стълб.
4. Главоболие
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Ние сменяме нашите смартфони с все по-модерни устройства. Това обаче може да се окаже фатално за здравето. Изследванията показват, че гледането в дисплей на смартфон с висока разделителна способност твърде дълго може да причини замайване, главоболие и гадене. Това заболяване се нарича синдром на киберболест. Това е електронният еквивалент на болестта при движение.
5. Психични разстройства и смартфон
Бръкнете в джоба или чантата си и не можете да намерите телефона си. Започвате да изпадате в паника, изпитвате силен стрес, имате конвулсии, гадене, потите се. Това се казва номофобия (съкратено от „фобия без мобилен телефон“), т.е. страх от загуба на смартфон. Половината от потребителите на мобилни телефони страдат от него.