От време на време всички преяждаме – на рожден ден с приятели, на гости в родителите или просто вечеря у дома.
Защо се случва това?
Най-често срещаните причини:
Срам. Хранителните разстройства включват детско, дълбоко вкоренено чувство на срам. Например, ако говорим за момиче, което страда от преяждане от гимназията, тогава най-вероятно на тази възраст ѝ се е случила история, когато се е срамувала от тялото си.
Стрес. Много често стресът е причината за преяждането. Освен това, ако преминаваме през период на скръб, тогава е малко вероятно да ядем всичко. Но при продължителен стрес преяждането може да се развие много бързо - дори няма да забележим как сме натрупали наднормено тегло.
Какво може да играе ролята на „спусъка“? Проблеми в работата, неразбиране в общуването с партньора, децата.
Самоотхвърляне. Някои от нас просто не могат да приемат себе си такива, каквито са. И това се отнася не само за външния вид. Неудовлетворението може да бъде причинено и от творчески, интелектуални способности, срамежливост или, обратно, прекомерна шумна активност.
И тогава се появява - преяждане, вина, депресия. Като се има предвид, че така или иначе нищо няма да помогне, човекът започва да се храни неконтролируемо.
Как да кажеш "Спри!"
По време на критични моменти, когато краката сякаш се носят сами до хладилника, три ефективни техники могат да помогнат за предотвратяване на преяждането.
1. Възстановете мисленето
Преди да отворите хладилника и да започнете да ядете, пребройте до сто (или хиляда) в обратната посока. Целта в това е да възстановим мозъка, да си зададем посоката на мислене.
Сега възприемайте храната, че е просто храна. Това не е любов, не е общуване с любимите хора. Поставяте акцент върху храната като удоволствие, храната като ресурс за ситост. И се запитайте дали наистина сте гладни в момента.
2. Върнете се към тялото
Опитайте се да усетите тялото си. Това е техника стъпка по стъпка: седнете и насочете вниманието си към пръстите на краката си.
Помислете дали пръстите ви са студени или топли, отпуснати или напрегнати. И така, от върховете на пръстите на краката си до темето на главата си, преминете през цялото тяло, усещайки всяка част от него.
По този начин можете да се върнете в тялото си, да изпитате неговата стойност и да се върнете в реалността.
3. Включете се в рутинна работа
Всяка работа с ръцете ще ви помогне да се справите с преяждането. Независимо дали става въпрос за бродиране, миене на чинии, рисуване или сглобяване на пъзели, всичко ще свърши работа.
Всяка рутинна работа отвлича вниманието от преживяването. Може да помислите кои дейности са най-добри, за да ви спасят от преяждане, и да ги превърнете във вечерни ритуали.
Можете да приготвите чай и да комбинирате домашната чайна церемония с настолни игри със семейството си. Това не само ще ви помогне да спрете да преяждате вечер, но и ще ви даде възможност да прекарвате повече време заедно.
След като сте успели да се справите с разстройството на преяждането, помислете, че храната е нашето основно удоволствие. Но тя е тази, която ни дава усещане за контрол над собствения ни живот.
В моменти на преяждане имаме чувството, че можем да направим нещо добро за себе си. Това обаче не трае много дълго – само когато ядем. И тогава идва поредица от упреци, самоунижение.
Затова най-важното е да спрете, да осъзнаете, че моментът на преяждането е близо, и да се опитате да го предотвратите.