Изложба „Украсата на ятагана“ в Плевен представя 33 уникални експоната

10 април 2025, 18:59 часа • 1101 | прочитания

33 уникални по своята украса и орнаментика ятагани от 12 музея в България и четири експоната - частно притежание, са представени от днес в изложба в Панорама „Плевенска епопея 1877“. Експозицията е под наслов „Украсата на ятагана“ и е с идеята да представи ятаганите като културни ценности и произведения на приложното и оръжейно изкуство. Днес изложбата бе открита официално в присъствието на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов, Румен Петков – бивш кмет на Плевен (мандат 1995 – 1999 г.), представители на регионални музеи в страната, музейни работници, ученици. „Идеята на тази изложба е да представим ятаганите и като културни ценности и произведения на приложното и оръжейно изкуство. Те имат изключителна историческа значимост и намират своето достойно място в много музеи и колекции по цял свят“, посочи при откриването Нели Станева – директор на Регионалния военноисторически музей. Тя отбеляза, че временната експозиция е осъществена в партньорство с 12 музея в страната - в Плевен, Ловеч, Видин, Враца, Габрово, Пловдив, Троян, Трявна, Лом, Благоевград, Самоков, като всеки един от тях е предоставил от своите фондове едни от най-изящно изработените ятагани от периода от XVIII - XIX век. Показани са и четири експоната от частни колекции.

Изложбата

Откриването на изложбата бе съпътствано и от представяне на едноименен каталог, издаден специално за случая от РВИМ – Плевен. Екземпляр от изданието получиха присъстващите официални гости и представителите на всички музеи – партньори в реализирането на изложбата. Електронен вариант на каталога ще бъде общодостъпен и чрез сайта на РВИМ - Плевен. За самия каталог и експонатите, представени в него и в изложбата, разказа неговият автор Татяна Трифонова – реставратор в плевенския музей, която от години се занимава с изследването на този вид хладно оръжие, и главен „виновник“ за издаването на книгата. „Целта на изданието е да се популяризира този вид хладно оръжие като културно наследство чрез проучване и изследване на използваните за направата му материали. Публикувани са данни от извършения недеструктивен анализ на металните сплави, изграждащи остриетата и декоративните елементи, украсяващи ятаганите“, посочи Татяна Трифонова, и отбеляза, че каталогът е резултат от труда на много хора, нейни колеги.

Преведени от османотурски и арабски език са по-голяма част от надписите по остриетата на експонатите, които носят важна информация за времевия период, майстора, както и за собственика на този вид хладно оръжие.

Изложбата може да бъде разгледана в Панорама „Плевенска епопея 1877“ до 2 май.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес