Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни „зелени затвора“ в България. Основната им сила е в това, че и двата се намират в природни паркове – „Кайлъка“ и „Персина“. Информация по темата и проекта бе представена на среща в Плевен тази седмица, организирана от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. От страна на местната власт участие във форума взеха кметът на Община Плевен д-р Валентин Христов, председателят на Общинския съвет доц. д-р Иван Малкодански и областният управител Николай Абрашев. Срещата уважиха още народният представител Пламен Тачев, присъстваха и началниците на затвора в Плевен старши комисар Стефан Стефанов и в Белене старши комисар Павлин Камбуров, представители на съдилища, прокуратури, МВР. В дискусията се включиха ръководители на Норвежката корекционна служба, на Penal Reform International, архитектите - автори на заданието.
"Зеленият" затвор
Пред местната власт и общественост в зала „Ротари“ на х-л „Ростов“ главният директор на ГДИН главен комисар Ивайло Йорданов и ръководителят на проекта комисар Надя Радковска представиха разработената идейна концепция за създаването на два „зелени затвора“ и „зелени“ учебни центрове в Плевен и Белене, използвайки норвежкия модел и механизмите за привличането на заинтересовани страни в дейността на затворите и производствените процеси в тях. Посочено бе, че целта на събитието е не само да се даде информация за свършеното до момента, но и да се засили сближаването между институциите и да напомни, че имат важна обща мисия и тя е обществото да бъде предпазено от повторни престъпления, като се даде шанс на хора, които са изгубили себе си, да намерят нов смисъл в живота.
„Зеленият“ затвор е съобразен с природната среда и не оставя голям въглероден отпечатък върху нея. Институцията в Плевен през последните години има натрупан опит в тази посока“, посочи старши комисар Стефан Стефанов, началник на плевенския затвор. Отбелязано бе, че от няколко години в сътрудничество с общинска и областна администрации, фондация „Аз съм Кайлъка“ и Регионалния военноисторически музей, лишени от свобода от плевенския затвор участват в поддържането на парк „Кайлъка“ и обекти на територията на защитената местност. Всичко това работи и в поправяне на лишените от свобода и тяхната рехабилитация.
Срещата в Плевен е част от проект „Засилване на двустранното сътрудничество между Норвежката корекционна служба и Главна дирекция „Изтърпяване на наказанията“ чрез въвеждане на концепцията „зелени затвори“, финансиран от Фонда за двустранни отношения по програма „Правосъдие“ на Норвежкия Финансов Механизъм 2014 - 2021 г.