Червата и мозъкът са тясно свързани. В червата се синтезират хормони и невротрансмитери, които влизат в мозъка и засягат когнитивната функция.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Препоръчително е да включвате тези продукти редовно в менюто си.
1. Авокадо
Плодът на авокадото е източник на здравословни мононенаситени мазнини, които могат да намалят когнитивния спад и да оптимизират кръвната захар.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
А
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
• витамин В,
• витамин Ц,
• протеин.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
2. Цвекло
Помага за намаляване на възпалението, съдържа антиоксиданти, които предпазват от рак и помагат за премахване на токсините в кръвта.
3. Боровинки и други горски плодове
Боровинките са истински "шампион" по съдържание на антиоксиданти. Съдържат витамини С, К и фибри. Високата концентрация на галова киселина в боровинките предпазва мозъка от дегенерация, когнитивен спад и стрес.
4. Костен бульон
Високото съдържание на колаген помага в борбата с чревните възпаления , а аминокиселините, подпомагат имунната система и подобряват паметта.
5. Кръстоцветни зеленчуци (особено броколи )
Броколите, заедно с карфиола, брюкселското зеле и бялото зеле, са много полезни за мозъка заради съдържанието на витамин К и холин. Тези вещества помагат за поддържане на силна памет.
Витамин С и фитонутриенти в кръстоцветните зеленчуци предпазват мозъчните клетки от оксидативен стрес.
6. Целина
Целината е известна с високото си съдържание на антиоксиданти и полизахариди. Т
Целината съдържа голям списък от витамини, минерали и хранителни вещества.
7. Кокосово масло
Продуктът е полезен за мозъка, тъй като потиска клетките, отговорни за възпалението. То забавя процеса на загуба на паметта с годините и се бори с патогенната чревна микрофлора.
8. Черен шоколад
Шоколадът съдържа антиоксидантни и противовъзпалителни флавоноиди. Какаото повишава мозъчния кръвоток и оксигенацията на мозъчната кръв, намалява кръвното налягане и оксидативния стрес в мозъка и сърцето.
9. Яйчен жълтък
Холинът в жълтъците помага за развитието на мозъка на плода по време на бременност. Той разгражда бетана, вещество, което произвежда хормони, които ви карат да се чувствате добре.
10. Зехтин 1-во студено пресоване
Зехтинът подобрява ученето и паметта, обръща промените, свързани с възрастта, и се бори с токсичните за мозъка протеини, които предизвикват болестта на Алцхаймер.
11. Зеленолистни зеленчуци
Редовното включване на зеленолистни зеленчуци в диетата служи за предотвратяване на деменция. Тези зеленчуци съдържат витамини А и К, които се борят с възпалението и поддържат костите здрави.
12. Куркума
Веществото куркумин в куркумата се счита за мощно противовъзпалително средство.
13. Орехи и други ядки
Орехите подобряват когнитивното здраве. Те съдържат антиоксиданти, витамини, микроелементи и стимулират умствената дейност.