Генът на човек може да бъде определящ през целия му живот. Генетичната предразположеност към определени болести е важна, но не е задължително условие, че и ние ще се разболеем от същото. Като знаем какви са рисковете, навременната профилактика е много важен фактор, за да се предпазим.
Доста често дъщерята може да наследи по линия на майката някои болести и затова е необходимо да е запозната предварително с това.
1. Риск от остеопороза
Това е болест на костите, те отслабват и стават по-лесно чупливи. Генът играе голяма роля в това заболяване, затова често пъти ако го има майката, то рискът да го има и дъщеря й е доста голям. След като мине периодът на менопауза, рискът от това заболяване се увеличава значително, защото калцият в костната система намалява и това прави костите крехки и чупливи.
Профилактика и превенция:
Набавете си калций чрез храни, които го съдържат. Комбинирайте го с витамин D. Не спирайте с разходките и не се обездвижвайте.
Постарайте се да намалите или да спрете цигарите, защото те ускоряват унищожаването на калция в тялото ви. Намерете допълнителни добавки, съдържащи калций и ги пийте.
Откажете газираното и намерете време да поспортувате. Не се запускайте и спазвайте хранителни режими. Дръжте постоянно тегло при възможност.
2. Ревматоиден артрит
Ако майката е страдала от това заболяване, доста вероятно е да го предаде и на дъщеря й.
За този тип артрит причините не са съвсем ясни, но се знае, че при отслабване на имунната система рискът за него се увеличава.
Профилактика и превенция:
Не пушете и намалете кафето. Червеното месо също вреди, сменете го. Поддържайте повече устната хигиена, посещавайте редовно стоматолог. Парадонтозата е фактор, който е свързан с развитие на ревматоиден артрит.
Консумирайте храни, които съдържат повече витамин Ц. Той ще ви предпази от неприятни възпаления.
3. Прекалено ранно остаряване
Някои гени са виновни за процесите на стареенето. Те се предават предимно по линия на майката. Когато една майка изглежда по-стара, отколкото е, вероятността това да се случи и при дъщеря й е голяма.
Профилактика и превенция:
Мажете често кожата против слънцеизгаряне и против бръчки. Така тя ще е гладка по-дълго време. Яжте повече свежи плодове и зеленчуци.
4. Депресивни състояния
Доста хора изпадат в подобни състояния. Според последни изследвания, депресията може да се предава по наследствен път. Жените са по-засегнатите, като ако не се взимат мерки, депресията може да стане и хронична. След раждане, депресията е нормално състояние, но и тя се дължи на генни фактори, наследени от майката.
Превенция и профилактика:
Опитвайте се да спите по-добре, да си лягате по-рано, да се храните умерено и да се разтоварвате. Намерете някой приятен вид спорт. Спрете да таите негативното в себе си. Споделяйте проблемите си и негативните емоции по-често с някой добър приятел или посещавайте психолог.
5. Глаукома
Неприятно очно заболяване, като от него жените страдат по-често от мъжете. То може да бъде наследено.
Превенция:
Ходете на очен лекар поне на две години, а ако имате някакви проблеми с очите - през 6 месеца. Когато минете 60-те години, задължително на половин година си преглеждайте очите. Ако искате да съхраните зрението си по-дълго, не подценявайте физическата активност.
6. Сърдечно-съдови проблеми
Увеличава се риска от сърдечно-съдови болести и затлъстяване, ако вашата майка има или е имала същите проблеми. Лошият холестерол също може да е генетично наследен.
Превенция и профилактика:
Направете нещо, за да смъкнете наднорменото тегло. Не е лесна задача, но е важна, за да не се получат неприятни сърдечно-съдови усложнения. Променете диетата, ако не е ефективна. Спазвайте режим и избягвайте сладко, газирано и тестено. Наблегнете на плодовете и зеленчуците. Контролирайте холестерола и мерете кръвното си поне веднъж на ден.
7. Неприятна мигрена
Жените се оплакват от главоболие по-често от мъжете и това е нормално. Тя също се предава по майчина линия.
Превенция:
Ограничете количеството на алкохолните напитки. Шоколадът и кафето също провокират мигрената, затова ги ограничете до минимум. Пийте повечко течности и навирайте време за почивка по-често. Не стойте пряко изложени на места със силна и ярка светлина.
8. Лош сън или безсъние
Освен от стрес или лош начин на живот, безсънието се оказва, че може да е генетичен фактор. Безсънието е свързано с депресията, която също е се причинява от гените.
Превенция и профилактика:
Отърсете се от негативните мисли преди лягане. Оставете телефона и не гледайте телевизия, непосредствено преди сън. Не преяждайте на вечеря и не се натоварвайте преди лягане. Накарайте организма да свикне да спи точно определено време.
9. Алцхаймер
Деменцията, позната като болест на Алцхаймер, се среща повече при жените. За това заболяване няма лек, но може да се ограничи разпространението му.
Превенция:
Контролирайте кръвното и следете холестерола. Намалете цигарите и спортувайте повече. Намалете сладките неща, яжте повече салати и плодове. Четете повече книги и учете нови занимателни неща, които ви обогатяват и разтоварват.
10. Рак на гърдата и яйчниците
Типично женско заболяване, което е добре да се хване още в началото, за да не се стига до облъчвания и операции.
Превенция:
Не пийте алкохол, гледайте да родите децата си по-млади, до около 30 годишна възраст, когато рискът от рак на гърдата е доста по-малък. Един път в годината си направете пълни изследвания.
Ако искате да сте здрави и вашите приятели и роднини също, споделете тази ценна информация с тях.