Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В "Дунарит" са горели взривни вещества

27 септември 2019, 17:45 часа • 2700 прочитания

В завод „Дунарит” са горели взривни вещества. Това обясни изпълнителният директор на завода Петър Петров пред Нова телевизия.

„Обстановката вече е спокойна, практически няма пожар. По нашите процедурни правила трябва да се изчака 24 часа преди огледът да бъде разрешен”, обясни Петров.

Той добави, че взривните вещества не се гасят, защото това може да предизвика взрив.

Според него причината за пожара може да е както човешка грешка, така и техническа причина, но може и да е съвсем страничен фактор, който не е предвиден.

„Всичко е възможно да се е случило”, заяви Петров.

Припомняме, че пожар горя във военния завод "Дунарит" и всички работници от завода бяха евакуирани. Към момента няма данни за пострадали.

Дунарит" е най-старият военен завод в България, създаден е през 1903 г. След приватизацията му през 2005 г. от фирма от орбитата около КТБ, той се развива на фона на останалите държавни заводи. Когато банката фалира, заводът се оказа с дългове към нея в размер на близо 90 млн. лв. След затварянето на КТБ започват схватки за контрола над прекия акционер на оръжейния завод – дружеството “Кемира”. За кратко то е овладяно от Бисер Лазов – някогашна дясна ръка на собственика на КТБ Цветан Василев, а след това основен свидетел на прокуратурата срещу него. Впоследствие банкерът си връща контрола и в началото на 2015 г. прави опит да прехвърли “Дунарит” в пакет с други активи на белгиеца с руски паспорт Пиер Луврие, припомня БГНЕС.

След като сделката не се осъществява, мениджмънтът на русенския завод се обръща към бизнесмена Емилиян Гебрев с молба за финансова подкрепа. Той решава да финансира увеличение на капитала на завода, като така да заобиколи наложените запори и да придобие акциите му.

През април 2015 г. бе направен опит Гебрев, неговият син и търговският директор в завода да бъдат отровени по примера на опита за убийство на руския двоен агент Сергей Скрипал. В началото на 2016 г. собствеността на фирмата акционер в завода – “Кемира” се сменя въпреки няколкото запора, наложени от синдиците на КТБ и НАП. През февруари 2016 г. фирмата на Гебрев – “Емко”, заявява в КЗК искане за концентрация, чрез което да придобие контрол над “Дунарит”.

Преди седмици в телевизионно интервю Гебрев съобщи, че оръжейният завод „Дунарит“ и към момента е собственост на „Емко“, но поради обжалвания собствеността все още е под въпрос. „Преди 20 дни съдът излезе с ясно и точно решение и указание към Търговския регистър да впише увеличението на капитала – колкото и да е странно, всички срокове регистърът да изпълни решението на съда, са изтекли, но и до днес увеличението на капитала не е вписано в регистъра – значи в случая Търговският регистър е над съда – как изобщо е възможно това?“, допълни собственикът на „Емко“.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес