Плаващият под малтийски флаг българският търговски кораб "Руен" остава край бреговете на Сомалия, което поражда опасения за по-нататъшна нестабилност на световното корабоплаване, тъй като нападенията в Червено море се увеличават. Това съобщиха източници, отговарящи за морската сигурност.
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
На 15 декември кораб на испанските военноморски сили е бил изпратен с пълна скорост към плаващия под флага на Малта кораб "Руен", който според източниците е бил отвлечен, съобщи БНР. Британската компания за морска сигурност Ambrey заяви, че на 17 декември корабът е достигнал девет мили от брега на Бандер Муркайо в Пунтленд, Сомалия. Според данни на доставчика на услуги за проследяване на кораби и морски анализи MarineTraffic "Руен" за последен път е съобщил за позицията си край бреговете на Сомалия на 18 декември.
"Беше оценено, че това вероятно е първото отвличане на търговски кораб от сомалийски пирати след ARIS 13 през 2017 г. Ambrey оцени, че събитието вероятно е отчасти следствие от политическата нестабилност в Пунтленд", заявиха от компанията, който виждат случилото се като пиратство, за пари.
Още: Капитан изключи възможността корабът „Руен“ да бъде освободен със сила
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Военноморските сили на Европейския съюз EUNAVFOR заявиха за Ройтерс, че са в "тясно сътрудничество с местните власти в Сомалия", добавяйки, че "координират усилията за цялостно проследяване и споделяне на информация".
Какво се случва с екипажа?
Моряк-българин от похитения кораб "Руен" е бил прехвърлен на друг кораб за оказване на медицинска помощ, съобщават от "Параходство Български морски флот". Операцията е извършена със съдействието на Военноморските сили на Индия в ранните часове на 18 декември, информира БНТ.
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
Още: Полицията в Търговище издирва 59-годишен мъж (СНИМКА)
След оценка на здравословното състояние на моряка, индийският медицински екип е взел решение за настаняване на българския гражданин в лечебно заведение. От БМФ подчертават, че сигурността на екипажа на "Руен" е основен приоритет за тях и работят в координация с компетентните международни органи.
Още: За похитения български кораб "Руен": Преговорите може да са дълги и много тежки
Още: Правосъдното министерство публикува предложение за промени в Закона за съдебната власт
Още: Иван Гешев загуби делото за 20-те заплати, които искаше от прокуратурата
Коалиция срещу хутите
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин обяви нова коалиция, ръководена от САЩ, която ще се съсредоточи върху "предизвикателствата пред сигурността в южната част на Червено море и Аденския залив", предаде БГНЕС.
"Обявявам създаването на операция "Пазител на просперитета" - важна нова многонационална инициатива в областта на сигурността под егидата на Обединените морски сили и ръководството на тяхната 153-та оперативна група, която се фокусира върху сигурността в Червено море", заяви Остин.
Американският военен министър, който е в Близкия Изток за срещи с висши израелски служители за обсъждане на войната между Израел и Хамас, заяви, че страните "трябва да се обединят, за да се справят с предизвикателството, което представлява този недържавен актьор, изстрелващ балистични ракети и дронове по търговски кораби от много страни, които законно преминават през международни води". Многонационалната коалиция включва Обединеното кралство, Бахрейн, Канада, Франция, Италия, Нидерландия, Норвегия, Сейшелските острови и Испания.
Още: Индийският флот следи отблизо ситуацията с отвлечения наш кораб „Руен“
Съобщението беше направено, след като на 18 декември американският военен кораб "Карни" се отзова на сигнал за бедствие от търговски кораб, след като беше нападнат с "множество снаряди" в южната част на Червено море. По-късно хутите поеха отговорност за нападението срещу плавателния съд. Групировката обяви, че е атакувала и друг кораб и че и двата плавателни съда са свързани с Израел. Говорителят на йеменските бунтовници хути Мохамед Абдул-Салам заяви в Twitter, че "няма да бъде нанесена вреда" на корабите, които се отправят към пристанища по света, "с изключение на израелските пристанища".
Съединените щати също потвърдиха, че хусите са атакували два товарни кораба в Червено море, предаде Ройтерс. Свързаната с Иран групировка пое отговорност за нападения с дронове срещу моторния танкер "Суон атлантик" и кораба за насипни товари "Клара", припомня БТА. Срещу "Суон атлантик" е пуснат дрон-камикадзе и е била изстреляна противокорабна балистична ракета, посочва Централното командване на въоръжените сили на САЩ (СЕНТКОМ). Приблизително по същото време във водата край "Клара" е отекнала експлозия. СЕНТКОМ уточни, че става въпрос за две отделни нападения, при които не са пострадали хора.
БМФ уверява: Няма опасност за екипажа на кораба "Руен"