Лекарствата в частните болници са 7 пъти по-скъпи. Ако за едно лекарство в държавна болница Касата плаща по 150 лева, то в частната стойността му нараства 7 пъти и държавата заплаща за него 1050 лева. Целта е по този начин да се източва ресурсът на Здравната каса.
Това каза на брифинг зам.-председателят на ПГ на БСП Драгомир Стойнев по повод разкритията, които направи в събота, управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев, предаде репортер на БГНЕС.
Според Стойнев, като се позова на думите на Дечев, нещата изглеждат като организирана система за отчитане на дейности, които действително са били в по-малък обем или въобще не са били извършени като в същото време частните болници получават един огромен ресурс.
Зам.-председателят на ПГ на БСП е категоричен, че всичко това става благодарение на лобистките текстове, прокарани от ПГ на ГЕРБ, които узаконяват тази кражба на гърба на българските пациенти.
"Ще сигнализираме прокуратурата да направи проверка в здравното министерство, във връзка с твърденията на д-р Дечев, защото според нас е на лице организирана, координирана и извършена с административна протекция кражба от здравните вноски на българските граждани. Това действие застрашава живота на пациентите и не подобрява работата на лекарите и медицинския персонал“, обяви Стойнев.
Той подчерта, че в последните 10 години българското здравеопазване се е сринало и благодарение на това хората търсят помощ в чужди държави и вече е на лице здравен бизнес в чужди държави.
"Това е правителството на източването – източване на язовири, източва на Здравна каса. Няма система в страната, която да функционира нормално, институциите са пропити от некомпетентност", заяви Стойнев.
Зам.-председателят на ПГ на БСП посочи, че левицата има решение на проблема и той е много лесен, но като че ли липсва политическа воля за реални реформи в здравеопазването. Депутатът припомни, че през 2018 г. те са внесли вот на недоверие по тази тема, който обаче не е минал.
"Решението е държавните и общински болници да не са търговски дружества и на регионален принцип да осигурим достъп до качествено здравеопазване, което е и гарантирано от конституцията“, каза още той.
Депутатът проф. Георги Михайлов подчерта, че реформите, които са били обещавани не са били изпълнени, а именно – моделът на управление и финансиране, електронната здравна система, централизираните търгове за продажба на медикаменти, контролът върху експорта, нищо от това не е станало факт през последните 3 години.
„По отношение на модела БСП предлага отдавна сериозният въпрос за регионализация на здравеопазването, тъй като по данни на ЕК сме на първо място по смъртност в следствие на неврологични, сърдечно-съдови и онкологични заболявания, поради факта, че 80% от болниците се намират в четири града на страната“, посочи проф. Михайлов.
По думите на народния представител д-р Десислав Тасков пък лекари и медицинските сестри са били излъгани нееднократно, че заплатите им ще бъдат повишени.
„Отпуснатите 50 млн. лева не достигнаха до съсловието. Втори път отпускане, не от държавния бюджет, а от парите на Здравната каса, още 200 млн. лева и увеличаването на цените на някои от клиничните пътеки също не доведе до увеличаване на заплатите на медицинските специалисти. Проблемът е в това, че моделът на заплащане зависи от оборота на лечебното заведение и няма как да бъде вменено на управителя на болницата как да формира заплатата на работещите там“, посочи д-р Тасков и добави, че моделът на финансиране е сгрешен.
Той призова държавните и общински лечебни заведения да престанат да бъдат търговски дружества и добави, че не трябва да се противопоставят държавните на частните болници.