Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Земята пораснала от междузвездно "семе"

10 ноември 2021, 08:15 часа • 2924 прочитания

Американски учени от Института за изследване на Космоса смятат, че междузвездни обекти от рода на Оумуамуа или кометата Борисов могат да допринесат за формирането на протопланети в звездни системи, подобни на Слънчевата, решавайки един от ключовите проблеми на теорията за образуване на планетите.

Засега е трудно да се изчисли общото количество междузвездни обекти, прелитащи през нашата галактика. Ако при образуване на планетните системи изхвърлянето на отломки е разпространен страничен ефект, то броят на междузвездните астероиди може да се изчисли на стотици трилиони или дори квадрилиони.

Но астрономите сега познават едва две реални междузвездни скитници, прелетели през Слънчевата система – това е слабо поддаващото се на класификация малко тяло Оумуамуа през 2017 година и кометата Борисов скоро след това. Тези два обекта са прекарали сравнително кратко време в Слънчевата система – едва няколко години, но десетки хиляди години те са пътешествали из междузвездното пространство от звезда на звезда.

Астрономи разкриха тайната на смъртта на галактиките

Амая Моро-Мартин и Колин Норман се замислили каква роля играят тези уловени междузвездни обекти, попадайки във формиращите се протопланетни дискове около млади звезди. Има известна сложност в теорията за образуването на планетите, свързана с отсъствието на първоначални центрове в протопланетните облаци, на които може да е протичала акреция на околния материал във вид на газ и прах.

Подобни обекти трябвало да бъдат първоначално достатъчно големи, за да падне веществото върху тях, а такива големи планетни „ембриони“ просто нямало откъде да се вземат – всички частици в протопланетния облак изначално по размери са по-малки от сантиметър.

Може би именно междупланетните обекти са заседнали и са се забавили поради съпротивлението на газа в такива облаци и биха могли да действат като центрове на "кристализация" на протопланетите. Те дават възможност за преодоляване на първоначалната еднометрова бариера и може да са действали като своеобразни семена в процеса на формиране на небесни тела.

„Те следва да се отчитат в бъдещи модели на образуването на звезди и планети, а също в потенциалното разпространение на биологичен материал из галактиката“, казва Амая Моро-Мартин пред New Scientist.

Космически обект експлодира отново и отново. Учените не знаят защо

По оценки на авторите за период от 10 млн. години по време на съществуването на протопланетния облак могат да бъдат захванати до 600 млрд. междузвездни обекта с диаметър поне един метър.

Статията на изследователите е публикувана в arXiv.org.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес