Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В центъра на Млечния път са открити стотици тънки нишки

05 юни 2023, 07:50 часа • 11138 прочитания

Тънки дълги нишки от горещ газ излизат от околностите на свръхмасивната черна дупка Стрелец А* в сърцето на нашата галактика. Досега астрономите са виждали такива нишки, ориентирани перпендикулярно на равнината на Млечния път, но сега са открили и успоредни. Механизмите на тяхното образуване може да са съвсем различни.

Черната дупка в центъра на Млечния път показва активност

Смята се, че в активния център на нашата галактика се намира свръхмасивна черна дупка. Околностите ѝ са може би най-неспокойният и бурен регион в целия Млечен път. Тук от време на време се срещат необичайни структури и обекти: останки от погълнати галактики, „мехури“, излъчващи гама-вълни, ускорени до екстремни скорости звезди и т.н. Неотдавна този списък беше попълнен със стотици тънки нишки, филаменти от горещи газ, протягащ се от черната дупка. Това се съобщава в нова статия, публикувана в The Astrophysical Journal Letters.

Астрономът от Северозападния университет Фархад Юсеф-Заде и колегите му са използвали данни, събрани от радиотелескопа MeerKAT. Още през 80-те години на миналия век инструментът забелязал газови филаменти, ориентирани перпендикулярно на равнината на галактиката, а сега е успял да различи и нишки, разположени успоредно на нея. Те се отклоняват от центъра, буквално като спиците на колело, достигайки дължина от 5 – 10 светлинни години. Те са значително по-къси от вертикалните нишки, обхващащи до 150 светлинни години, и често изглеждат прекъснати. Освен това те са много по-малко: не около хиляда, а само няколкостотин.

Учените свързват различията в ориентацията и структурата на нишките с различни механизми на тяхното образуване. Вертикалните филаменти, излизащи от центъра повече или по-малко перпендикулярни на равнината на Млечния път, се образуват под влиянието на магнитни полета и лежат по техните силови линии. Те отразяват релативистките потоци от заредени частици, които излитат от околностите на черната дупка, ускорявайки се до скорости, близки до светлината.

Осем обсерватории заснеха първото изображение на черната дупка в центъра на Млечния път

Осем обсерватории заснеха първото изображение на черната дупка в центъра на Млечния път

За разлика от тях хоризонталните нишки може да се образуват поради нагряване на веществото в околния молекулен облак. Учените предполагат, че са възникнали преди няколко милиона години, когато особено голямо количество материя е паднало в черната дупка. Това е създало емисии на мощни, тесни потоци от частици и лъчение – джетове. Те все още се движат през веществото на молекулярния облак, силно го нагряват и оставят след себе си нишки от горещ газ, ясно видими в радиодиапазона.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес