Тънки дълги нишки от горещ газ излизат от околностите на свръхмасивната черна дупка Стрелец А* в сърцето на нашата галактика. Досега астрономите са виждали такива нишки, ориентирани перпендикулярно на равнината на Млечния път, но сега са открили и успоредни. Механизмите на тяхното образуване може да са съвсем различни.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Черната дупка в центъра на Млечния път показва активност
Смята се, че в активния център на нашата галактика се намира свръхмасивна черна дупка. Околностите ѝ са може би най-неспокойният и бурен регион в целия Млечен път. Тук от време на време се срещат необичайни структури и обекти: останки от погълнати галактики, „мехури“, излъчващи гама-вълни, ускорени до екстремни скорости звезди и т.н. Неотдавна този списък беше попълнен със стотици тънки нишки, филаменти от горещи газ, протягащ се от черната дупка. Това се съобщава в нова статия, публикувана в The Astrophysical Journal Letters.
Астрономът от Северозападния университет Фархад Юсеф-Заде и колегите му са използвали данни, събрани от радиотелескопа MeerKAT. Още през 80-те години на миналия век инструментът забелязал газови филаменти, ориентирани перпендикулярно на равнината на галактиката, а сега е успял да различи и нишки, разположени успоредно на нея. Те се отклоняват от центъра, буквално като спиците на колело, достигайки дължина от 5 – 10 светлинни години. Те са значително по-къси от вертикалните нишки, обхващащи до 150 светлинни години, и често изглеждат прекъснати. Освен това те са много по-малко: не около хиляда, а само няколкостотин.
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Учените свързват различията в ориентацията и структурата на нишките с различни механизми на тяхното образуване. Вертикалните филаменти, излизащи от центъра повече или по-малко перпендикулярни на равнината на Млечния път, се образуват под влиянието на магнитни полета и лежат по техните силови линии. Те отразяват релативистките потоци от заредени частици, които излитат от околностите на черната дупка, ускорявайки се до скорости, близки до светлината.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
Осем обсерватории заснеха първото изображение на черната дупка в центъра на Млечния път
За разлика от тях хоризонталните нишки може да се образуват поради нагряване на веществото в околния молекулен облак. Учените предполагат, че са възникнали преди няколко милиона години, когато особено голямо количество материя е паднало в черната дупка. Това е създало емисии на мощни, тесни потоци от частици и лъчение – джетове. Те все още се движат през веществото на молекулярния облак, силно го нагряват и оставят след себе си нишки от горещ газ, ясно видими в радиодиапазона.