Астрофизици са открили причината за образуването на „северните сияния“, наблюдавани в рентгеновия диапазон на Юпитер.
Те са осем пъти по-ярки и стотици пъти по-енергийни от тези на Земята. Според учените сиянията възникват от слънчевите бури. Изследването на учените е публикувано в Journal of Geophysical Research — Space Physics.
Учените за първи път са наблюдавали в реално време в продължение на 11 часа през октомври 2011 година полярните сияния на Юпитер. Те възникнали, след като планетата била достигната от звездния вятър от коронално изхвърляне на маса на Слънцето.
Забелязаните от учените полярни сияния са възникнали в резултат на взаимодействието на слънчевия вятър с магнитосферата на планетата.
Станцията Juno (Jupiter Polar Orbite) на НАСА ще достигне полярна орбита на Юпитер на 4 юли 2016 година. Главната ѝ задача се явява изследването на магнитосферата на газовия гигант. Това е необходимо за перспективни автоматични и (потенциално) пилотирани мисии на НАСА и Европейската космическа агенция към Юпитер.
През 20-те години САЩ и ЕС планират да изпратят към Юпитер станция за изследване на възможностите за наличие на подходящи условия в подповърхностните океани на спътниците на газовия гигант (преди всичко Европа и вероятно Ганимед и Калисто).