Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Планетата Х - там някъде, в покрайнините на Слънчевата система. Или не?

08 юли 2023, 20:20 часа • 6046 прочитания

През 1906 г. астрономът и бизнесмен Пърсивал Лоуел започва да търси "Планетата X", хипотетичен гигант, обикалящ около Слънцето някъде отвъд Нептун. Той е убеден в съществуването му от регистрирани поредици от аномалии в орбитите на Нептун и Уран и това в крайна сметка доведе до откриването на Плутон през 1930 г., въпреки че учените по-късно решиха, че размерът на тази планета-джудже е твърде малък, за да упражнява гравитационен ефект на орбитата на Нептун (да не говорим за Уран).

Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?

Днес хипотезата за Планетата Х се счита до голяма степен развенчана, но това не пречи на астрономите да търсят други планети в далечните краища на Слънчевата система. Според ново проучване такива наистина могат да бъдат открити.

Неотдавна международен екип от учени моделира нестабилната механика на небесните тела в ранната слънчева система и откри възможността едно или повече тела с размер на планета да са в Облака на Оорт. Последният е огромна колекция от ледени обекти, които се простират, според НАСА, от няколкостотин милиарда до няколко трилиона мили от Слънцето. Нова статия, описваща тази работа, е публикувана досега само на сървъра за предпечат на arXiv, тъй като все още не е рецензирана.

ОЩЕ: Ами ако Земята се намира в черна дупка?

Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск

Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)

Преди около 4,5 милиарда години, когато Слънчевата система току-що се формира, тя не може да се нарече спокойно място. Гравитацията кара фрагментите от бързо охлаждащия се протопланетен облак прах да се разпръснат във всички посоки като космически билярдни топки. Изследователи са изчислили, че понякога големи отломки - дори с размерите на планета - са били изхвърляни достатъчно далеч, за да не попаднат под въздействието на слънчевата гравитация.

Учените отдавна са наблюдавали подобни квазипланети да се скитат в далечни слънчеви системи. Според тях има малък (0,5%) шанс едно от тези своенравни тела да се образува в нашата собствена система и в процеса на отдалечаване от Слънцето да попадне в облака на Оорт.

Чрез изчисления е определено къде е вероятният сценарий, при който гравитацията на Слънцето е уловила подобна на Нептун планета отшелник от друга система и я e оставила в облака на Оорт. Шансът е около 7% и ако е така, тогава обект, подобен на търсенето на планетата X от Лоуел, може да бъде някъде там, въпреки че разстоянието все още ще бъде твърде далеч, за да повлияе на орбитата на Нептун.

Изследователите считат, че Oблакът на Оорт може да се състои от множество малки ледени обекти. Предвид размера и отдалечеността му, може никога да не разберем със сигурност какво точно се крие там.

Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)

Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)

ОЩЕ: Деветата планета от Слънчевата система е открита отдавна: тя и стотици други подобни планети

Статията е написана от Джоана Томпсън, за Scientific American

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес