Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Осем обсерватории заснеха първото изображение на черната дупка в центъра на Млечния път

12 май 2022, 17:18 часа • 5712 прочитания

Глобална мрежа от радио- и милиметрови обсерватории, наречена Телескоп хоризонт на събитията (Event Horizon Telescope, EHT), получи първото по рода си изображение на сянката на свръхмасивната черна дупка в центъра на нашата галактика Млечен път. Това е новината, за която астрономите от Европейската Южна обсерватория ни подготвяха.

Още: Магнитни бури за седмицата 20-26 януари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)

Още: Земята ли е единствената планета в Слънчевата система с тектоника на плочите?

Черната дупка се намира на разстояние около 27 хиляди светлинни години от Слънцето и е свързана с радиоизточника Sagittarius A* (Sgr A*, Стрелец A*, произнася се „Стрелец A със звездичка“).

Новите резултати от изследването на Млечния път бяха представени на съвместна конференция на учени от Европейската южна обсерватория (ESO) и Колаборацията EHT.

Още: Луната вече е в списъка с обекти на културното ни наследство в риск

Още: Starship на SpaceX се взриви при тестов полет и създаде хаос за самолетите (ВИДЕО)

Астрофизиците успели да разгледат Стрелец A* благодарение на нови методи за обработка на получените данни, което им отнело пет години. Проектът EHT стартира през април 2017 г. - осем обсерватории в различни части на Земята работят като един телескоп с дължина на вълната 1,3 милиметра. Областта на интерес за този проект била черната дупка в центъра на галактиката M87, както и черната дупка Стрелец A* в центъра на нашата галактика.

През април 2019 г. учените съобщиха за първото изображение на сянката на черна дупка, свръхмасивната черна дупка в центъра на активната гигантска елиптична галактика M87 (Месие 87, известна още като Дева А). Масата на свръхмасивната черна дупка в центъра на M87 е около 6,5 милиарда слънчеви маси. Това е около хиляда пъти повече от това на черната дупка Sgr A*. Разстоянието до M87 е около 55 милиона светлинни години, разстоянието до Sgr A* е около 27 хиляди светлинни години. Но въпреки факта, че Стрелец A* е много по-близо до нас, беше по-трудно да се получи изображение на сянката на тази черна дупка.

Още: Най-после орбиталната ракета на Джеф Безос е в Космоса: Ще навакса ли изоставането от Мъск? (ВИДЕО)

Още: Изстреляха първия български спътник с ракетата "Фалкон 9" (ВИДЕО)

„Газът в близост до двете черни дупки – и Sgr A*, и M87* – се движи със същата скорост, почти равна на скоростта на светлината. Но за да извърши едно завъртане около по-голямата по размер M87*, той има нужда от няколко дни до няколко седмици, а около много по-малкия Sgr A* той се върти за броени минути. Това обяснява защо яркостта и структурата на газа около Sgr A* се променяха много бързо по време на наблюденията на EHT – ситуацията прилича малко на опит да се направи ясна снимка на кученце, тичащо из стаята, преследващо собствената си опашка", се казва в съобщението на Eвропейската Южна обсерватория.

Астрофизиците вече могат да сравняват изображенията на две черни дупки с много различни размери.

Както се отбелязва, проектът EHT продължава да се развива: по време на голямата наблюдателна кампания през март 2022 г. били включени още повече телескопи.

ОЩЕ: Чуйте какви звуци издава черна дупка по време на "обяд"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес