Може ли да съществува живот на Венера? Този въпрос вълнува умовете на изследователите не едно столетие. Отговор на него се е опитал да даде завеждащият отдел в Института по геохимия и аналитична химия към РАН акад. Михаил Маров пред ТАСС.
Условията на повърхността на най-близката ни съседка са прекалено сурови за живот – налягането на повърхността е 92 земни атмосфери, а температурата – 475 градуса по Целзий. А дали животът съществува в горните слоеве на атмосферата на Венера?
Според учения такъв вариант не е изключен, тъй като температурата и налягането в горните слоеве на атмосферата са "доста по-благоприятни" за живот. Впрочем академикът посочва, че живот в Слънчевата система засега не е откриван и на планети с по-умерен климат.
Дори ако на Венера има живот, той може да престане да съществува след 5 милиарда години, когато според изчисленията на американския планетолог Ричард Зейбе от Хавайския университет с планетата може да се сблъска Меркурий.
Причината е, че Слънчевата система се явява нестабилна и хаотична по своята природа, което в крайна сметка ще доведе до дестабилизация на орбитата на Меркурий.
90-100 милиона години след разтеглянето на неговата орбита и превръщането ѝ в елипса Меркурий ще се сблъска с Венера или Слънцето.