Сега, когато Плутон е приравнен към планета джудже, Нептун се превърна в най-отдалечената планета в Слънчевата система. Всъщност газовият гигант е толкова далече, че слънчевата светлина достига до него за повече от 4 часа, докато до Земята са ѝ необходими само 8 минути, пише Grunge.
Още: Огромен астероид ще се размине със Земята на Бъдни вечер
Още: Космологичната константа се оказа променлива
Освен това Нептун също е огромна планета, почти четири пъти по-голяма от Земята, и не е много дружелюбна към хората.
Първо, тук е, меко казано, доста ветровито. Докато най-силните ветрове на Земята достигат около 400 км/ч, ветровете на Нептун могат да достигнат скорост до 2100 км/ч. И това не са ни познати ветрове, а ледени пориви на водород, хелий и метан.
Второ, на Нептун е студено: температурата в горните слоеве на атмосферата достига до -218 градуса по Целзий и е една от най-ниските в Слънчевата система.
Още: Лунен календар за 2025 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 16-22 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Трето, атмосферата на Нептун се състои от газови облаци, последвани от лед и след това още газове. Това означава, че ако стъпите върху Нептун, просто ще потънете през него, докато в крайна сметка стигнете до сравнително малкото ядро на планетата, за което се смята, че е подобно по размер на земното – съставено от разтопени скали и желязо. С други думи, просто няма начин Нептун да поддържа човешки живот или дори да приеме кратко посещение от няколцина астронавти.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Нов странен радиокръг подсказа възможната природа на това явление
Още: Откритие: Това, което си мислим, че знаем за Вселената, е много погрешно
Изображение: NASA
Но какво ще стане, ако по някакво чудо хората все пак успеят да стигнат до газовия гигант? Колко време ще отнеме това?
Още: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос
Още: Магнитни бури за седмицата 9-15 декември 2024 година: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Тъй като Нептун не е много удобно място за кацане, най-доброто, което учените могат да направят, е да се приближат по-близо до него и да наблюдават. Но дори и това не е толкова просто.
Нептун се намира на приблизително 4,3 милиарда километра от Земята. Когато преобразувате това разстояние във време, получавате много, много дълго космическо пътешествие.
Космическата сонда на НАСА „Вояджър 2“ напусна Земята през 1977 г. в опит да достигне далечни планети и да събере информация. 12 години по-късно, през 1989 г., Вояджър 2“ лети прелетя близо до Нептун, за да направи няколко спиращи дъха снимки на далечния газов гигант. Но идеята, че пилотиран космически кораб някога ще достигне Нептун, е изключително малко вероятна.
Според учените ще са необходими повече от 12 години на космически кораб с астронавти да достигне Нептун, а в момента няма технология, която да позволява на човек да оцелее в Космоса толкова дълго.
Експертите обаче смятат, че разбирането на такива ледени планети като Нептун може да предостави информация, която ще помогне на учените да разберат по-добре самата Вселена като цяло.
Въпреки че е малко вероятно пилотирани космически полети да бъдат изпратени към Нептун в близко бъдеще, в момента изследователите подготвят две космически мисии, които включват Нептун в своя маршрут. Първата от тях се организира от Китай и ще следва траектория, подобна на „Вояджър 2“, ще прелети близо до Нептун и след това ще продължи по пътя си. Втората, разработена от НАСА и наречена Trident, ще прелети покрай спътника на Нептун – Тритон, с надеждата да открие подземен океан.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Човечеството бързо трябва да прати мисия до Нептун