Американски изследователи смятат, че липсата на извънземен живот във видимите предели на Вселената се обяснява с това, че подобни на Земята планети още не са успели да се формират.
При това тя се явява една от първите планети, преминали всички етапи, които са позволили върху нея да се появят условия за зараждане на живот, става ясно от статия, публикувана в сп. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
До подобни изводи учените стигнали, работейки с данните от космическия телескоп "Хъбъл". По-конкретно те изучавали наличието на материали, по-тежки от хелия и водорода, в отделни галактики и изчислили какво ще се случи с течение на времето.
Тази информация била съпоставена със сведенията за потенциално обитаеми екзопланети, открити от телескопа "Кеплер".
Изследователите стигнали до извода, че Земята е сред осемте процента планети, които са се формирали сравнително бързо. Още 92% от планетите се намират едва на ранни стадии от своето формиране и окончателно ще се формират за шест милиарда години.
Според изчисленията на изследователите сега в нашата галактика съществуват около милиард земеподобни планети. Смята се, че с течение на времето техният брой ще се увеличи сто пъти. При това вероятността, че съществува поне една извънземна цивилизация, се равнява на 90%.