Планетолози от Великобритания, Франция и Нидерландия представиха първия анализ на резултатите от преките наблюдения на атмосферните вълни (скокове в плътността) на Венера. Изследването е публикувано в сп. Nature.
В периода от 24 юни до 11 юли 2015 г. станцията Venus Express е осъществила експеримента VExADE (Venus Express Atmospheric Drag Experiment), при който космическият апарат е изпитал задържане в атмосферата на планетата.
Показанията на акселерометъра са позволили да се оценят измененията на плътността на газовата обвивка на височина от 130 до 140 километра от повърхността на Венера във високите ширини (71-79 градуса).
Учените са оценили средната температура на атмосферата на Венера на изследвания участък (114 келвина) и са определили хоризонталните участъци от термосферата, където се забелязват периодични смущения (с периодичност от около пет дни).
Станцията Venus Express на Европейската космическа агенция е достигнала Венера на 11 април 2006 година и е била предназначена за изследване на атмосферата на планетата.
Венера е втората по отдалеченост от Слънцето планета. По маса и обем тя леко отстъпва на Земята. Планетата има слаба магнитосфера и плътна гореща атмосфера.
Земята и Венера са възникнали практически в идентични условия, но парниковият ефект е довел до нагряване на газовата обвивка на втората планета в Слънчевата система до температури, невъзможни за зараждане и поддържане на живот.