Астрофизиците от университета Ла Лагуна на Канарските острови са открили рядко космическо явление – пръстен на Айнщайн, възникващ в резултат на това, че гравитацията на масивно тяло изкривява електромагнитното лъчение, идващо към Земята от по-далечния обект.
Статията е публикувана в изданието Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Общата теория на относителността на Айнщайн твърди, че гравитацията на толкова големи космически обекти като галактиките изкривява пространството около себе си и отклонява лъчите светлина.
При това възниква изкривено изображение на другата галактика, която е източник на светлината. Тази галактика, която изкривява пространството, се нарича гравитационна леща.
Случайното откритие е направено с помощта на Dark Energy Camera на четириметровия телескоп Blanco в чилийската обсерватория Серо Тололо. Пръстенът е забелязан около една от галактиките джуджета в съзвездие Скулптор.
То образува почти идеален кръг, което се случва, когато един обект се намира точно на една линия с друг. Астрофизиците са го изучили с помощта на спектрографа OSIRIS на Големия канарски телескоп.
Галактиката източник е отдалечена на 10 милиарда светлинни години от Земята. Но поради разширението на Вселената това разстояние е било по-малко, когато светлината от нея започнала да пътешества към нас.
Времето, което е било необходимо на фотоните, за да долетят от източника до Земята, е 8,5 млрд. години. Разстоянието до гравитационната леща е по-малко – шест милиарда светлинни години. Първата галактика е млада и пълна със сини звезди, а във втората практически са спрели процесите на звездообразуване.