Ураганите в Северния Атлантик са се усилили за последните 150 години, потвърждават учените от Масачузетския технологичен институт. Но такава тенденция не се наблюдава в останалия свят, става ясно от статия, публикувана в изданието Nature Communications.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Изследователите са създали климатични модели за реконструкция на честотата и интензивността на ураганите и тропическите циклони по цял свят за последните няколко столетия. Резултатите потвърдили историческите записки, според които през последните 150 години в Северния Атлантик се наблюдава общо засилване на ураганната активност, съобщава Phys.org.
Най-пълен запис за тропическите циклони е събран в базата данни IBTrACS (International Best Track Archive for Climate Stewardship). Тя включва съвременни измервания със спътници и самолети, като се започне от 40-те години на ХХ век. По-старите записи се основават на отчети от кораби и острови, които са се сблъскали с урагани, и водят към 1851 година.
Първоначално учените създали цифрова карта на реконструираните морски пътища в Атлантика и траекторията на съвременните урагани. След това изследователите изчислили вероятността кораб да се сблъска с ураган или да го пропусне. Оказало се, че значително количество от ранните бури вероятно са били пропуснати в историческите записки. По такъв начин съществува висока вероятност активността на ураганите да не се е променила а последните 150 години, но такива резултати не отчитат възможността за изменение на траекторията на ураганите.
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
В новото изследване учените са създали три различни климатични модела на миналото, като ги обединили с модела на ураганите, който позволява да се проследи развитието на тропическите бури и тяхната траектория. Всички модели показали еднозначно усилване на ураганите в Северния Атлантик още преди 150 години. Освен това резултатите показали „ураганна суша“ през 70-те – 80-те години на ХХ век, когато количеството на бурите намаляло.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
Учените обясняват това с охлаждането на Атлантика поради сулфатните аерозоли като продукти на изгарянето на изкопаемите горива. Но причините за засилването на активността на ураганите продължават да са неизвестни.