Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ООН: Замърсяването с пластмаса може да намалее с 80% до 2040 г.

16 май 2023, 17:17 часа • 1577 прочитания

Замърсяването с пластмаса може да намалее с 80% до 2040 г., ако правителствата и компаниите направят промени в политиката и пазара, използвайки съществуващите технологии. Това се посочва в доклада на ООН по Програмата за околна среда.

Още: Прогноза за времето - 26 декември (четвъртък)

Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно

Докладът предлага системна промяна за справяне с причините за замърсяването с пластмаси, съчетавайки намаляването на проблемната и ненужна употреба на пластмаса с пазарна трансформация към циркулярност на пластмасите. Това може да се постигне чрез ускоряване на три ключови промени – повторна употреба, рециклиране и пренасочване и диверсификация – и действия за справяне с наследството на пластмасовото замърсяване.

Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята

Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена

Повторната употреба се отнася до трансформацията на „икономиката на изхвърлянето“ в „общество на повторната употреба“, където повторното използване на пластмасови продукти има по-голям икономически смисъл от изхвърлянето им. Докладът подчертава значението на ускоряването на пазара на рециклиране за рециклиране на пластмаса, като се гарантира, че рециклирането става по-печелившо начинание. ОЩЕ: Почти половината от планетата ще влезе в нови климатични зони до 2100 г.

Пренасочването и диверсифицирането се отнася до пренасочване на пазара към устойчиви пластмасови алтернативи, което ще изисква промяна в потребителското търсене, регулаторните рамки и разходите.

Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари

Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)

Докладът подчертава, че тези решения са налични сега и че една системна промяна, подкрепена от необходимите регулаторни инструменти, ще доведе до набор от икономически ползи и ще намали щетите за човешкото здраве, околната среда и климата. ОЩЕ: Наистина ли стъклото е по-добро за околната среда от пластмасата?

Целия доклад може да видите ТУК.

Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени

Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес