Малко са астероидите, които са пригодни за добив на полезни изкопаеми, установи американско проучване, цитирано от BBC и БТА.
Още: "Грийнпийс" – България с програма за зелени учители
Още: Глобална синдемия - каква е връзката между климата и затлъстяването
През последните две години много новосъздадени компании, една от които бе подкрепена от сър Ричард Брансън, оповестиха своите намерения да извличат суровини от тези небесни тела. Но изчисленията на харвардския астрофизик д-р Мартин Елвис доказват, че в нашето близко космическо обкръжение не съществуват изкопаеми богатства, от които човечеството да може да се възползва.
От близките до нашата планета астероиди едва 10 са финансово изгодни за промишлена експлоатация на подземните им богатства.
Д-р Елвис достигна до тези резултати, след като разработи формула, чрез която може да се оцени броят на астероидите, от които могат да се извлекат суровини, без да се генерират загуби за инвеститорите.
Още: Гърция регистрира най-горещата си година от над половин век
Още: 2024 г. е майсторски клас по унищожение на климата (ГРАФИКИ)
През 2012 година компанията "Planetary Resources", подкрепена от инвеститори милиардери, сред които основателите на Google Лари Пейдж и Ерик Шмид, режисьорът Джеймс Камерън и др., оповестиха плановете си за използването на роботизирани космически кораби за извличане на полезни изкопаеми от астероиди. Те разчитаха, че този бизнес може да донесе трилиони долари приходи и печалби. Но други експерти бяха доста по-скептични в това отношение. Сегашните изследвания на д-р Елвис дават право на последните.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Ученият припомни, че най-интересни за минна дейност са
желязно-никеловите астероиди, познати под названието "М-вид". В тях е най-вероятно да бъдат открити ценни метали от групата на платината, като иридий, паладий и др. Те са голяма рядкост, защото се разтварят в желязото и се срещат предимно в ядрото на Земята. Платината и паладият са най-интересни от икономическа гледна точка, тъй като намират разнообразни приложения в промишлеността.
Според анализа на Елвис, само 1 процент от близките до земята астероиди са богати на тези елементи. Важен фактор и размерът на тези небесни тела. Астероиди с диаметър под 100 метра биха били икономически неизгодни за експлоатация, тъй като добитата от тях руда едва ли ще покрие разходите по изплащането на космически минни роботи на тяхната повърхност.