Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Да разпръснем диаманти в небето

28 октомври 2015, 12:25 часа • 16009 прочитания

Климатолози предложиха да се борим с глобалното затопляне, като разпръснем в атмосферата диамантен прах.

Това е по-безопасен метод на ръкотворно охлаждане на климата, отколкото разпръскването на сулфатни аерозоли, твърдят авторите на статия в сп. Atmospheric Chemistry and Physics, разказва Nature News.

За борба с глобалното затопляне сега се обсъждат широко нови методи за геоинженерство – например разпръсване на смес от сулфати с вода, за да отразява и разсейва слънчевата светлина (което имитира предизвикваното от изригвания на вулкани захлаждане).

Но учените от Харвард предлагат по-безопасен за околната среда метод – прах от наноразмерни частици диаманти или алуминиев оксид. При високата стойност на диамантите този метод на управление на слънчевото излъчване не се явява нереалистичен, твърди Дебра Вайзенщайн.

При попадане на сулфати в атмосферата се образува сярна киселина, която уврежда озоновия слой. Освен това сулфатите поглъщат светлината на определени честоти, от което се нагрява долната част на стратосферата – това на свой ред по непредсказуем начин ще повлияе на климата. И накрая сулфатите разсейват светлината – това ще ускори растежа на растенията, но ще снижи ефективността на работата на слънчевите батерии.

Алуминиевият оксид и диамантите няма да доведат до такива проблеми – тяхното разпръскване по-малко влияе на озоновия слой, по-малко нагрява стратосферата и не повишава обемите на разсеяната светлина, достигаща повърхността на Земята. Диамантеният прах, според изчисленията на изследователите, ще бъде с 50% по-ефективен от алуминиевия оксид.

Макар че диамантеният прах е доста по-евтин от целите диаманти (около сто долара за килограм), за уравновесяване дори на няколко процента парникови емисии се изисква ежегодното разпръскване на стотици хиляди тонове.

И все пак авторите на проекта са сигурни, че в бъдеще (към 2065 година) разпръсването на 450 000 тона ще струва по пет долара на всеки от десетте милиарда жители на Земята, допълва Lenta.ru.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес