Италианският министър на транспорта заяви във вторник, че Италия и няколко нейни съюзници в Европейския съюз могат да блокират регламента "Евро 7", с който от 2025 г. се затягат ограниченията за емисиите на замърсители от автомобилите, включително азотни оксиди и въглероден оксид.
Още: Захлаждането, предизвикано от Ла Ниня ще бъде слабо и краткотрайно
Още: 2024 г. е напът да стане най-горещата в историята
Сред страните, които не подкрепят екостандарта, е и България, стана ясно от думите на Матео Салвини.
"Италия, заедно с Франция, Чехия, Румъния, Португалия, Словакия, България, Полша и Унгария, разполага с необходимия брой гласове, за да блокира този скок в тъмното", заяви италианският министър по време на конференция на автомобилни търговци във Верона, цитиран от "Ройтерс".
"Сега сме блокиращо малцинство, искаме да се превърнем в мнозинство", добави той.
Още: Сухото бъдеще на Европа е поставено под въпрос от климата на миоцена
Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари
През април България се въздържа и при приемането на пакета "Подготвени за Цел 55". С него съветът на ЕС прие окончателно пет закона, които ще позволят на блока да намали емисиите на парникови газове в основните сектори на икономиката. В тях влиза забраняване на продажбата на автомобили с двигатели с вътрешно горене след 2035 г.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невиждани досега кадри: "Грийнпийс" – България създаде вълнуващ филм за Черно море (ВИДЕО)
Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени
"Подготвени за Цел 55" определя политиките на ЕС в съответствие с ангажимента на блока да намали нетните си емисии на парникови газове с поне 55% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г. и да постигне неутралност по отношение на климата през 2050 г.
Страните от ЕС и евродепутатите трябва да преговарят тази година по предложеното законодателство "Евро 7", предназначено да се прилага за леки автомобили и микробуси от юли 2025 г. и за автобуси и камиони две години по-късно.
Предложеният регламент за "Евро 7" е "очевидно погрешен" и дори не е полезен от екологична гледна точка, смята Матео Салвини - лидер на коалиционната партия "Лига" в италианското дясно правителство.
Още: За 30 години: Таджикистан е загубил 1000 ледника
Още: Кехлибар на 90 милиона години, открит в Антарктида, разкрива тайните на древна гора
Европейските производители на автомобили се противопоставят на предложените разпоредби за емисиите, които според тях са твърде скъпи, прибързани и ненужни. Според Европейската комисия те са необходими за намаляване на вредните емисии и за предотвратяване на повторение на скандала "Дизелгейт".
ОЩЕ: Италия търси съюз с Франция и Германия против новите екостандарти
"Евро 7" е първият стандарт в световен мащаб, който регулира не само емисиите от изпускателната тръба, но и определя допълнителни ограничения за емисиите на прахови частици от спирачките и правила за емисиите на пластмасови микрочастици от гумите.
Стандартът предвижда пределните стойности на емисиите от леки автомобили, лекотоварни автомобили, автобуси и камиони да бъдат въведени в единна система, като се поставят едни и същи ограничения, независимо от това дали превозното средство използва бензин, дизелово гориво, електрическо задвижване или алтернативни горива.
Разширява се обхватът на изпитванията в пътни условия на нови автомобили, включително температури до 45°C или кратки маршрути, типични за ежедневните пътувания. Съответствието на леките и лекотоварните автомобили ще бъде проверявано, докато тези превозни средства изминат 200 хиляди километра и достигнат 10 години. По този начин се удвояват изискванията за дълготрайност, съществуващи съгласно правилата на Евро 6/VI (100 хиляди километра и 5 години). Подобни увеличения ще се въведат и за автобусите, и за камионите.
Новите правила също така определят пределни стойности на емисиите за нерегулирани досега замърсители - например за емисиите на диазотен оксид от тежкотоварни превозни средства.
ЕК изчислява, че ако бъде въведен "Евро 7" до 2035 г., той ще доведе до намаляване на общите емисии на въглероден оксид от леките и лекотоварните автомобили с 35% в сравнение с "Евро 6" и с 56% в сравнение с Евро VI от автобусите и камионите.
Автомобилният транспорт е най-големият източник на замърсяване на въздуха. През 2018 г. над 39% от емисиите на азотед оксид и 10% от първичните емисии на прахови частици ПЧ2.5 и ПЧ10 в ЕС идват от него.