Ромул и Рем основават Рим - 753 г. пр.н.е.

21 април 2013, 00:05 часа • 58956 | прочитания

21 април 753 г. пр.Хр. е посочен като начало на Вечния град от историка Марк Теренций Варон. Преди него някои римляни дават различни дати за основаването на града в годините между 758 и 728 пр.н.е.

Още: Националната библиотека пази най-малката книга с Господнята молитва у нас (ВИДЕО)

Още: Роден е Димитър Хаджигеоргиев, български композитор

Първоначално градската територия на Рим включва седемте хълма по левия бряг на река Тибър. По шест от тях има селища на племената латини и сабини, а последният е заселен с етруски. Около VI в. пр.н.е. низината между хълмовете е превърната в общ пазарен площад - форум.

На Капитолий са построени крепост и храм на Юпитер. Този хълм става военен и религиозен център на града. Селището се управлява от сенат - съвет на старейшините на всички родове от трите племена. Сенатът избира цар, който изпълнява функциите на върховен вожд, върховен жрец и понякога и на върховен съдия.

Родените в Рим се наричат патриции. Те имат право да участват в народните събрания, за разлика от плебеите - преселниците в Рим. Броят на последните обаче значително нараства с развитието на града. Плебеите са извън родовите организации на коренните римляни и нямат политически права.

Още: Открит е Музей на киселото мляко в с. Студен извор

Още: Родена е Зина Юрданова, българска художничка

През 509 г. пр.н.е. патрициите премахват монархията. Рим е провъзгласен за република - първата в световната история. Но държавата е изправена пред голямо изпитание, когато през 74 г.пр.Хр. един роб от Тракия на име Спартак вдига най-голямото за времето си въстание. След тригодишни непрестанни битки Крас потушава бунта.

Първоначално основен съперник на римляните са етруските. Жителите на Вечния град се справят с тях и властват над целия Апенински полуостров. Наследниците на Ромул и Рем обаче предявяват претенции и към търговските маршрути в Средиземно море. Така се преплитат интересите на Рим и Картаген. Римляните побеждават картагенци, но толкова ги е страх от тях, че посипват целия им град със сол, за да не изникне там никога селище.

ЛЮБОПИТНО

- Първите скулптурни групи, изобразяващи капитолийската вълчица, която кърми двете братчета близнаци Ромул и Рем, датират още от времето на етруските.

Още: Роден е Иван Т. Липошлиев

Още: Роден е Иван Аговски, български публицист

- думата лупае са наричани не само вълчиците, но и жриците на богинята Лупа, както и проституиращите момичета.

- много празници в Рим водят началото си именно от легендата за основателите на Вечния град, например фестът на плодородието Луперкалия - 15 февруари. Той се празнува в пещерата Луперкал, където според преданието вълчицата кърми двете момченца.

ЛЕГЕНДАТА

Според преданието основателите на Рим - легендарните братя близнаци Ромул и Рем, са синове на весталката Рея Силвия и бога Марс. Майка им обаче ги изоставя и двете момченца са отгледани от вълчица в областта Лациум. Този вариант на легендата се налага като най-популярен и не случайно е поддържан от много древни историци.

Сред италийските народи вълкът, както и кълвачът са почитани, защото те принадлежат на Марс. Римляните наричат този бог свой баща, а преди реформите на Гай Марий (около 100 г. пр.н.е.) вълчата кожа често служи за знаме на римските манипули. Вълчицата дори е почитана като богиня под името Лупа. Така историята на Ромул и Рем, която е написана доста по-късно след издигането на вълчицата в култ, е обвързана неслучайно с нейното присъствие, за да се подчертае божественият произход на основателите на Рим.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес