Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо класическият автомат става ненужен?

07 февруари 2025, 15:58 часа • 430 прочитания

Хидромеханичните автоматични трансмисии отдавна се смятат за златен стандарт за трансмисии в автомобилния свят, привличайки водачите със своята надеждност и издръжливост. През последните години роботите и CVT набират популярност и изместват класическите автоматични трансмисии.

Първите стъпки в историята на автоматичните трансмисии са направени в средата на 20-ти век, когато автомобилите започват да се оборудват с двустепенни хидравлични трансформаторни кутии. С течение на времето тази технология се разви и до 80-те години на миналия век автоматичните трансмисии станаха неразделна част от много модели.

Още: Защо ръчният режим на автоматика е полезен през зимата

Автоматичните трансмисии изминаха дълъг път от съмнителна репутация до технологичен пробив. В началото на 2000-те класическите автоматични трансмисии с преобразувател на въртящия момент се считат за стандарт на надеждност, особено на фона на появилите се по това време „сурови“ роботизирани скоростни кутии и вариатори. Последните често разочароват: или „мислят“ при смяна на скоростите, или са капризни в трудни условия.

Опитът от работата с роботизирани скоростни кутии и вариатори остави след себе си горчив привкус. Много шофьори, изправени пред чести повреди и скъпи ремонти, си припомниха класическите автоматични трансмисии с носталгия, въпреки че и те си имат някои особености. За една от тях – особеностите при използването на режим „N“ писахме наскоро.

В същото време съвременните роботизирани скоростни кутии и вариатори станаха много по-напреднали. Те са устроени по различен наличен от класическите автомати и съответно имат други особености и извисквания за работа (включително и със споменатия режим „N“, който при тях се използва). Тези скоростни кутии се управляват от мехатронна система, която превключва предавки с помощта на електрически задвижвания.

При достигане на определена скорост на коляновия вал, електрониката изпраща команда до мехатрониката и тя издърпва вилките, отговорни за превключването на предавките. В останалото скоростната кутия е подобна по дизайн на конвенционалната механична трансмисия, с изключение на съединителя.

Още: Как правилно да паркирате автомобил с механични предавки - на ръчна или на скорост

В крайна сметка днес по-голямата част от новите автомобили са оборудвани точно с тези трансмисии, а класическите автоматични трансмисии постепенно остават в миналото. Причините за това са няколко, като основната е, че компонентите за CVT и роботите са много по-евтини за производителите, което пряко се отразява на крайната цена на автомобила.

Това обаче не е единственият аргумент в полза на новите трансмисии. Екологията се превърна в мощен двигател на промяната. Роботизираните скоростни кутии и CVT позволяват по-добра икономия на гориво в сравнение с традиционните автоматични трансмисии.

След като автомобилите бъдат продадени, значителна част от печалбите за производителите идват от следпродажбено обслужване и в този контекст традиционните автоматични трансмисии стават по-малко печеливши. Например, роботизираните трансмисии изискват периодична и скъпа подмяна на два комплекта съединители.

Какви са признаците на предстояща повреда на скоростната кутия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес