Автомобилните аромати създават приятна атмосфера в купето и маскират неприятните миризми. Експерти обаче предупреждават, че те може да съдържат токсични вещества, канцерогени и алергени.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
С какво можем да заменим ароматизаторите?
Ароматизаторите съдържат минимум естествени съставки, така че могат да представляват опасност за хора, склонни към алергични реакции или с проблеми с дихателната и сърдечно-съдовата система. Степента на опасност на ароматизатора не зависи от формата на освобождаване на миризмата. Негативните последици възникват след използване на дифузори, аромалампи или пръчици.
Производителите често добавят токсични вещества към автомобилните аромати като ацетон, натриев нитрит и бензоат, бензен, толуен, пропан, формалдехид и фталати. Всички те могат да причинят възпалителни процеси в дихателните пътища и лигавиците, да провокират пристъпи на бронхиална астма и алергични реакции. Кръвният поток във венозния плексус в основата на черепа също може да се забави, което води до главоболие или болка във всяка част на лицето.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
Още: Как бързо да охладите купето на колата без климатик?
Експертите препоръчват да не рискувате здравето си и да спрете да използвате аромати. По-добре е по-често да почиствате интериора и да проверявате техническото състояние на автомобила. В краен случай можете да използвате натурални етерични масла вместо „химия“.
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби
Как да изберем правилно освежител за въздух