Концернът Volkswagen започва сериозна реорганизация на дейността си, която включва и раздяла с някои от активите. На първо място това са производителят на мотоциклети Ducati и компанията за производство на скоростни кутии Renk. Още бившето ръководство на групата се е опитало да се раздели с тези две фирми, но е срещнало съпротивата на профсъюзите, както и на семействата Пиех и Порше, които имат акции в концерна.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
Новият главен изпълнителен директор на Volkswagen AG – Херберт Дийс, обаче е категоричен, че управата трябва да преразгледа участието на всички марки в групата, като за всяка от тях ще бъде търсено индивидуално решение. От думите му става ясно, че може да се търси раздяла не само с Ducati и Renk, но и с производителя на камиони MAN.
„При тези компании трябва да се търсят устойчиви бъдещи перспективи. Те могат да бъдат разширени с нови бизнес-планове, но е напълно възможно и да се стигне до раздяла с тях”, коментира Дийс, цитиран от агенция Reuters.
Шефът на концерна допълва, че Volkswagen ще пусне акциите на MAN и на другия производител на камиони, който притежава – компанията Scania, на борсата. Така по-лесно ще могат да се намерят инвеститори в тези фирми, което на по-късен етап евентуално да доведе и до раздяла. Тя обаче няма да бъде търсена на всяка цена.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
„Най-важното за нас е да западим целостта на групата. За целта трябва да се подобри кооперацията с останалите марки от концерна, най-вече със заводите на Audi, Seat, Skoda и Bentley. Преминаването към общи платформи и двигатели е част от този процес. В същото време Volkswagen трябва да стане по-открит, по-честен и по-истински за хората”, каза още Дийс.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби
Експерти побързаха да сравнят действията на Volkswagen AG с тези на друг голям производител – FIAT-Chrysler, който вече тръгна по подобен път. Италиано-американският концерн освооди от опеката си компанията Ferari и фирмата за производство на селскостопанска техника CNH Industrial и те вече се развиват напълно самостоятелно.
Още: Какво да направите, ако снегът ви настигне на дълъг път?
Още: Най-голямата партия призова ЕС да отмени забраната на ДВГ