Музикалната компания Sony представи концептуалния модел Vision-S по време на изложбата за потребителска техника CES в Лас Вегас, но категорично обяви, че няма намерение да навлиза в автомобилната индустрия. Идеята на прототипа е да покаже техническите възможности на компанията. Според ръководителя на проекта - Изуми Каванаши, това е приносът на Sony към еволюцията на автомобилите.
Още: Електрически Fiat се продава толкова зле, че дилър го дава почти безплатно
Още: Кога петната под автомобила са повод за притеснение?
"Ето това можем да направим с автообила, като използваме собствени възможности и технологии. Идеята е да създадем място, на което човек може да се отпусни да се чувства в максимална безопасност", коментира Каванаши.
Vision-S се задвижва се с електричество и разполага с някои иновационни системи, които изненадват дори експертите. Колата на Sony е оборудвана с 33 датчика, сред които радари и лидари. Благодарение на тях, системаа може да открива и разпознава хора и предмети, намиращи се извън автомобила. В салона са поставени датчици ToF, които правят същото, като от компанията уточняват, че всички системи при модела отговарят на автономност от второ ниво.
Интериорът на електромобила на Sony се отличава с изобилие от екрани. Има огромни информационно-развлекателни дисплеи на подглавниците на предните седалки, а също така и панорамен тъч-скрийн на приборния панел. Списъкът допълват специални екрани, които в реално време предават картина от камери, вградени във предната част на автомобила.
Още: Какви рискове крие загряването на двигателя през зимата
Още: Honda и Nissan преговарят за обединяване
Друга особеност на Vision-S е системата "360 Reality Audio", която е разработка на Sony и гарантира идеална акустика в салона на колата. Колоните са вградени в седалките на автомобила, който впрочем е изграден на платформата EV на производителя на резервни части и оборудване Magnа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как да проверите качеството на зимната течност за чистачки
Още: Производителите в Европа са изправени пред 15 милиарда евро глоби
Все пак за създаването на машината Sony е ползвала помощта на външни компании. В проекта участват фирмите BlackBerry, Bosch, Qualcomm, NVIDIA, Continental, HERE, Elektrobit, Gentex Corporation, ZF и Benteler.
Задвижването на електромобила е поверено на два електромотора със съвкупна мощност 200 кВт. Те осигуряват ускорение от 0 до 100 км/ч за 4,8 секунди, като и развиване на максимална скорост от 239 км/ч. Не се съобщава обаче какъв ще е пробегът на колата, както и дали тя някога ще се появи в серийно производство.