През зимата изтощеният акумулатор е често срещан проблем, който може да изненада дори опитни собственици на автомобили. Замръзване, продължителен престой или износване на батерията могат да причинят отказ на двигателя да стартира. Правилното използване на кабели ще ви помогне да върнете живота на колата си, но е важно да следвате инструкциите, за да избегнете повреда на електрониката.
Още: Aston Martin стана „кралска марка“
Още: Audi ще прави автомобили от рециклирани коли
Защо някои шофьори поставят втори минус на акумулатора
Първо се уверете, че имате правилните кабели. За бензинови двигатели се препоръчват проводници с напречно сечение най-малко 5 мм², а за дизелови двигатели - от 8 мм². Оптималната дължина на проводниците е най-малко 3 метра, за да е удобно за свързване. Не трябва да се използват евтини и тънки проводници - те могат да прегреят или да не се справят със задачата.
Преди да свържете, поставете колите така, че акумулаторите да са на удобно разстояние една от друга. И двете превозни средства трябва да бъдат изключени и всички електрически устройства (фарове, радио, климатик) трябва да бъдат изключени. Проверете кабелите за повреди, за да избегнете късо съединение.
Още: Ефектът "Тръмп": "Нисан" прекратява ключови нови поръчки за САЩ, "Волво" се радва на добри новини
Още: Безумие: Непълнолетен прелетя с над 200 км/ч по Цариградско, возил и приятели
Още: Как някои шофьори убиват алтернатора дори на нова кола
Процесът на свързване на проводниците се извършва стриктно в определена последователност. Първо, червеният проводник се свързва към положителния полюс на донорната батерия, а след това към положителния полюс на разредената батерия. Черният проводник се свързва към минусовата клема на акумулатора донор, а другият му край се закрепва към метална част на двигателя на автомобила с изтощен акумулатор. Това минимизира риска от искри.
Още: 13 сигурни знака, че КАТ ще ви спре за проверка
Още: Защо снимането на колата ви на улица може да бъде опасно
След това стартирайте двигателя на автомобила донор и го оставете да работи 2-3 минути. След това опитайте да запалите колата с изтощен акумулатор. Ако не започне, изчакайте още няколко минути. След успешно стартиране, пуснете двигателя за 5-10 минути, за да позволите на системата да се стабилизира.
Отстраняването на проводниците се извършва в обратен ред: първо черният проводник се изключва от двигателя, след това от батерията на донора. След това червеният проводник се отстранява от изтощената батерия и накрая от донора.
Още: 15 автомобилни производители глобени с 500 милиона евро за картел
Още: Екстрите на поръчково Bugatti струват повече от чисто ново Ferrari
След стартиране се препоръчва да шофирате 30–40 минути, за да може акумулаторът да се зареди. Ако проблемът продължава, може да има проблем с батерията или системата за зареждане.
Още: Колко често трябва да стартирате колата, ако не я карате
Ако не сте сигурни в действията си или нямате подходящи проводници, по-добре е да потърсите помощ от специалисти. Спазването на тези препоръки ще ви помогне да стартирате колата си дори при силни студове и да поддържате електрониката й в добро раоботно състояние.