Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да спирате правилно, за да не счупите колата си

31 октомври 2023, 14:58 часа • 22319 прочитания

В светлината на покачването на цените на автомобилите и резервните части, по-внимателният подход към работата на оборудването не би бил неуместен. При спиране, например, натискът върху редица детайли от колата се увеличава, така че е добре да се знае как да се избегне повишено износване или повреда на части.

Всичко трябва да се прави гладко

Ако не се отнася до извънредни ситуации, когато трябва да забавите колата възможно най-бързо, тогава е по-добре да спирате плавно. Така ще избегнете нагряването на накладките и дисковете и увеличаването на износването им. И в идеалния случай гледайте далеч напред и реагирайте предварително на промените в пътната ситуация, за да натискате педала на спирачката възможно най-малко.

Снимка: Auto.Mail

По принцип не е желателно да попадате в дупки - но е особено лошо, ако спрете в този момент! Масата се преразпределя, предният мост се натоварва, пружините се компресират, в резултат на което натоварването на колелата, каросерия и окачването се увеличава значително. Дори ако падането в дупка е неизбежно, не забравяйте да отпуснете педала на спирачката в този момент.

Още: Най-често срещаните шофьорски навици, които повреждат автомобила сериозно

Има пътища с вълнообразни участъци - и в този случай е по-добре да намалите скоростта предварително преди места, където повърхността започва да се издига рязко, в противен случай колата, люлееща се на тези вълни, може да удари картера на двигателя или бронята в асфалта.

Избягвайте локви и дълбоки коловози с вода

По принцип не трябва да влизате в локви със скорост - не само колата може да загуби контрол поради аквапланинг (когато гумите губят способността да източват вода от контактното петно), но двигателят може да „глътне“ вода и да претърпи воден удар. Ако това се направи при горещи спирачки (например след серия от интензивни забавяния от високи скорости), тогава дисковете могат да се деформират.

Снимка: Auto.Mail

Не спирайте при завиване

Разбира се, говорим за внезапни действия - интензивното спиране със завъртян волан може да доведе както до занасяне на предния мост, така и до буксуване на задния мост. Това означава не само риск от попадане в инцидент, но и повишено износване на гумите и частите на окачването.

Използване на двигателя за спиране

За да удължат живота на спирачните дискове и накладки, опитните шофьори също използват спиране на двигателя, включително по-ниски предавки. И това може да се направи не само в автомобили с ръчна трансмисия - повечето съвременни автомобили и автоматични трансмисии имат ръчен режим.

Още: Трябва ли двигателят да се загрява през зимата

 

 

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес