Има големи заплахи за киберсигурността на самоуправляващите се автомобили, заяви ръководителят на Федералното бюро за разследване на САЩ (ФБР) Кристофър Рей. Според него, една от най-големите опасности е от преобръщане на превозните средства по време на движение, тъй като това ще доведе до физически наранявания на возещите с
Още: Направиха предпазен колан, който се адаптира към теглото
Още: Защо турбодвигателят може да се гаси веднага след края на пътуването
Директорът на ФБР припомни скорошен експеримент, по време на който екипът, провел теста, успява да промени алгоритъма на движение на безпилотен автомобил, като залепи черна лента върху знак за спиране. Колата не разпознала знака и увеличила скоростта.
„Ние също сме загрижени за огромното количество данни, които се събират в автономно превозно средство. И когато съберете много чувствителни данни, те се превръщат в изкушаваща цел за кибератаки", обяснява шефът на ФБР.
Междувременно, базираният в Калифорния ръководител на отдела за безжични комуникации и процесори на Qualcomm - Кристиано Амон, каза, че автомобилите ще станат свързани „компютри на колела" в бъдеще. По този начин свързването на автомобили към „облака“ ще ви позволи да получавате телевизионни програми и да играете онлайн-игри.
Още: Започнаха тестване на системата за контрол на средната скорост: Ще сработи ли мярката?
Още: Григор събра погледите в Монте Карло със супербегачка за 1,5 милиона (ВИДЕО)
В допълнение, безпилотните превозни средства ще могат да извършват интелигентно (силно автоматизирано) движение, като получат интернет-връзка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Спирачките на автомобила се оказват много опасни за здравето
Още: Може ли да се пести гориво с увеличаване на налягането в гумите