Има много съвети и препоръки относно основите на безопасното шофиране - ако ги следвате, можете да бъдете от полза не само за себе си, но и за всички участници в движението. И този начин на шофиране изобщо не означава, че трябва да сте в постоянно напрежение зад волана. Всичко е много по-просто и по-банално - просто след като сте започнали да се движите, трябва постоянно да сте нащрек и да наблюдавате какво правят другите шофьори.
За да превърнете добрите маниери в навик, ще трябва да положите известни усилия, което, разбира се, ще отнеме известно време. Въпреки това, изучаването на редица основни правила ще бъде полезно не само за начинаещи, но и за опитни шофьори. И всичко това, защото тези съвети ще ви помогнат да сте в безопасност на пътя.
Избягвайте всякакви разсейвания
Някои шофьори имат лош навик да използват мобилен телефон по време на шофиране, други грешат, като слушат силна музика в слушалки. Това е всичко друго, но не и безопасно, защото всеки, който действа по този начин, е затворен от външния свят.
Експерти в областта на пътната безопасност са изчислили - ако шофирате например със скорост 85 км/ч, тогава само за 5 секунди, докато сте „на телефона“, колата ви изминава разстояние, равно на дължината на футболно игрище. А за 5 секунди може да се случат много неща.
Не пренебрегвайте пътните знаци
Следенето на постоянно променящата се ситуация на пътя, включително пътните знаци, не е просто важно, то е посочено в „Правилника за движение по пътищата“. И оправдания от рода на „не го видях“, „пропуснах го“ и тем подобни, не важат. В тези случаи никой не е виновен освен човекът зад волана.
Вниманието към пътните знаци ще ви помогне да останете в рамките на установените ограничения на скоростта, да избягвате грешни завои и ясно да следвате светофарите. Практиката показва, че начинаещите шофьори често следват сляпо маневрите и стила на автомобилите пред тях. А това е огромна грешка, която може да вкара водача в огромна беля.
Спазвайте дистанция от другите превозни средства
Трябва да има безопасно разстояние между превозните средства на пътя. Това е аксиома. Не се доближавайте много до другата кола, защото всеки момент тя ще спре рязко, а вие просто няма да имате време да направите същото.
Разстоянието между две превозни средства трябва да бъде поне една или две дължини на автомобила. Разликата трябва да се увеличи, ако пътят е заледен или хлъзгав, тъй като колата при такива трудни условия се нуждае от по-голям спирачен път, отколкото на суха настилка.
Бъдете наясно с метеорологичните условия
Ако току-що сте придобили шофьорска книжка и все още не сте придобили уменията да сте на пътя сред върволица от вечно бързащи водачи, не изкушавайте съдбата, като тръгвате на път нощем или в лошо време.
Необходими са определено ниво на умения и много практика, за да се научите как да шофирате през нощта, при силен дъжд или през зимата. Чувствате ли се несигурен или дори страх в такива моменти? Тогава по-добре оставете колата да стои в гаража или на открит паркинг в очакване на слънчево и ясно време. Така ще е по-безопасно.
Отпуснете се преди дълго шофиране
На пръв поглед този съвет може да изглежда глупав и смешен, особено за тези, които шофират повече от една година. Но за наскоро взелите книжка той е важен, тъй като животът постоянно показва, че много шофьори никога не следят физическото си състояние, а разчитат на кафе, дъвки и други начини за освежаване.
Този подход, по правило, не винаги работи и не за всички. Организмът на всеки е различен и затова трябва да се научите да слушате само и единствено своя, без да приемате „добри съвети“. В противен случай може да се забъркате в неприятност на пътя.