Нов проект за "Белене" няма. Това заяви категорично енергийният министър Теменужка Петкова пред парламентарната енергийна комисия, където представи процедурата по избор на стратегически инвеститор за изграждане на АЕЦ „Белене“, предаде репортер на Actualno.com.
Още: Отчуждават частни имоти, за да се довърши свръхскъпата магистрала "Русе - Велико Търново"
Още: Германия публично разби задкулисните мечти на Тръмп и Путин за "Северен поток" (ВИДЕО)
Проектът, за който е разработена процедурата, е този, който беше нотифициран от ЕС на 7 декември 2007 г., подчерта Петкова. Тя е категорична - проектът, който е нотифициран 2007 г. е проектът, който "сега ще търсим възможност да реализираме". Не би трябвало според нея проектът да се счита за нов, тъй като няма промяна в техническата част. Европейските правила изискват нова нотификация и при промяна на инвестиционния проект, каквато в случая с "Белене" ще има, отбеляза министър Петкова и заяви, че това стриктно ще бъде спазено. „Ние засега не можем да нотифицираме ЕК, защото не знаем как ще приключи процедурата“, добави тя и съобщи, че Министерството има готовност да даде старт на процедурата още в началото на 2019 година.
Проектът АЕЦ "Белене" ще се реализира изцяло на пазарен принцип, без държавни гаранции, без предоставяне на корпоративна гаранция и без дългосрочни договори от страна на българската държава за изкупуване на електроенергия.
За да се гарантира устойчивост на проекта, е предвидена възможност за участие на акционери с миноритарен дял, също за включване в проекта на големи индустриални консуматори, които биха желали само да закупуват електроенергия при определени условия, които ще договорят със стратегическия инвеститор, стана ясно още от думите на Петкова.
Още: Electrocharge въвежда RFID карта за още по-лесно зареждане на електромобили
Още: Затишие пред буря: Цената на петрола се стабилизира в очакване на новите мита на Тръмп
Според условията ще бъде предпочетен инвеститор, който ще даде цена под 9 млрд. евро и ще реализира проекта до 8 години, което според министър Петкова е напълно реалистично, тъй като проектът е напреднал, разполага са площадка с инфраструктура и оборудване. Ще бъдат оценявани високо инвестиционни предложения, които дават възможност за участие на български компании в проекта като им се даде да извършват дейности, които дейности надхвърлят 30%, посочи още Петкова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стратегията на Путин - с войната крие мизерията на руснаците
Още: Нова възможност за парите от ПВУ - да се пренасочват за отбрана
"Ще оценим високо предложение, което даде възможност нашата централа АЕЦ "Козлодуй" да бъде оператор на новата централа. Това ще бъде много важно от гледна точка на сигурността", добави Петкова и поясни, че няма да бъдат обединявани двете централи в обща, тъй като ЕК не позволи подобна стъпка на унгарците. Едно от притесненията на ЕК е, че може една от централите да направи цена, с която да подпомага новата централа. Засега вижданията са бъдещият инвеститор да сключи договор с АЕЦ "Козлодуй" за оператор на АЕЦ "Белене".