Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Танева обяви мерки в подкрепа на "Рибарство и аквакултури", производителите на грозде и череши

14 май 2020, 12:53 часа • 2523 прочитания

Министърът на земеделието и храните Десислава Танева обяви мерки в подкрепа на сектора "Рибарство и аквакутлури", за производителите на череши и за производителите на грозде.

Краят на май ще се отворят първите мерки, за да може през юни да започнат и разплащанията, обясни министърът.

Подкрепа от над 16 млн. лева ще получи сектор "Рибарство и аквакултури“. Максималната помощ е до 80 хиляди лева. Общо се отпускат над 16 милиона лева. Парите са част от общия бюджет на прогармата за "Морско дело".

"Право на подкрепа ще има за временното преустановяване на риболовната дейност, по мярката за подкрепа на сектор "Аквакултури" за временно спиране или намаляване на производството, както и по мярката за преработка на продуктите от аквакултури", обясни Танева.

Ето разпределението по мерките:

- Право на подкрепа ще имат по мярка 1.9 за временно преустановяване на риболовната дейност.

- По мярка 2.6 подкрепа за сектора на аквакултурата за временно спиране или намаляване на производството.

- Мярка 5.4 преработване на продуктите от риболов и аквакултури.

Помощта ще е за всички оператори, които са "на светло", легално са декларирали дейностите си и са по обективни показатели, коментира министъра.

От бранша заявиха, че са изправени пред сериозен проблем - освен спад в оборота, има и спад в търговията. Те се оплакаха, че имат стока, но няма на кого да я продадат. Доставки не се извършвали.

От бранша се надяват, че отпускането на мерките и вдигането на забраната за туристически пътувания "ще започнат да се ядат цаца и миди по морето и бизнесът ще се възстанови".

В България се отглеждат 20 вида риби, които са със стопанско значение, а се внасят над 100, които не виреят у нас. Рапаните и мидите били експортно ориентирани, тъй като не се консумирали в България. Масово рапанът се консумира в Румъния, в България той е деликатес.

На разположение на гроздопроизводителите във винарската програма ще бъде мярка за бране на зелено в размер на 1 млн. лева. 303 лева на декар може да получи всеки производител на грозде, ако реши да се възползва от тази възможност.

До 5 юни в Изпълнителната агенция по лозята и виното ще могат да се подават заявления и след това да се провежда процедурата. Целта на мярката е, ако прецени гроздопроизводителят, че ще има натиск на пазара да изкара по-малко количество, другото да го обере на зелено. Има срокове, в които това може да се случи и да получи 303 лева на декар.

Подкрепа ще има и за черешопроизводителите и реализацията на продукцията им на пазара, като за тази цел е отпуснат 1 милион лева. Парите ще бъдат предоставяни на оператори, които изкупуват череши. Заплащането ще бъде в рамките на 50 лева на тон, ако завишат изкупуваните от тях количества с 30 %, спрямо 2019 година.

"България има много добре развит сектор – 10 000 хектара насаждения, 14 000 декара предстои да влязат в плододаване, секторът е растящ в последните години и произвежда повече, отколкото ние национално потребяваме", коментира още министър Танева.

Продължават и програмите за подпомагане на селското стопанство.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес