В съотвествие с призивите за оповестяване на акционерното споразумение между АЕЦ „Козлодуй” и Westinghouse, то вече е качено на сайта на АЕЦ „Козлодуй” ЕАД.
Споразумението касае проектно дружество, създадено на 9 май, 2012 година, с цел да разработи, проектира, планира, получава разрешения, финансира, построи, експлоатира, ремонтира, изведе от експлоатация и демонтира един или повече ядрени реактори, които ще са разположени при Козлодуй, област Враца, България.
Съгласно споразумението АЕЦ „Козлодуй” ЕАД взема 70% в проектното дружество, а американската компания – 30%. Основният акционерен капитал на проектното дружество, което ще изгражда 7 блок на АЕЦ "Козлодуй", възлиза на 14 милиона лева, разделени на 1,4 милиона акции на стойност 10 лева всяка. Никой акционер няма да има право да прехвърля акциите си преди първото зареждане с ядрено гориво на седми блок на ядрената централа, ако започне фактическото строителство.
Споразумението влиза в сила след като бъдат изпълнени следните условия:
1. Издадено е и е влязло в пълна сила решение на МОСВ за одобрение на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда;
2. Издадено е и е влязло в пълна сила решението на министерски съвет по член 45 от българския Закон за безопасното използване на ядрената енергия за строителството на блок 7 на АЕЦ "Козлодуй" и избора на технология с АР1000;
3. Получени са всички разрешителни, прилагани в Европейския съюз и България /включително изпълнение на изискванията за регистрация и уведомяване /ако има такива/ съгласно правилата за контрол на сливания на дружества, валидни за ЕС и България, и членове 41 и 42 на Договора за създаването на европейската общност за атомна енергия ЕВРАТОМ/;
4. Съответните страни са сключили споразумението за ранни дейности; 5. страните са договорили основните условия за договора за доставка на гориво за 7 блок;
6. Страните да договорили бизнес плана за Фаза 1, бюджета за Фаза 1, основните финансови критерии, съгласно които 7 блок може да бъде финансиран, разработен, построен, експлоатиран и поддържан;
7. Всяка страна е получила всички необходими вътрешни одобрения и одобрения от трети страни за сключването на настоящото споразумение.
Оказа се обаче, че по искане на Westinghouse има скрити клаузи и цели страници. Самото акционерно споразумение е 104 страници.
Първият скрит текст касае определенията в договора, веднага след „контролиране”. Има и скрита клауза след „Акции от първоначално увеличение на капитала”. Не е ясно и какви са параметрите на Договора за доставка на гориво.
Много сериозно затъмнение има и в главата „Акционерно участие”. Там са скрити няколко страници и отделни клаузи.
Изключително неясно е и при какви условия акционерното споразумение се счита за прекратено. В клаузата, която се намира на 24-та страница, са изчистени думи. Става ясно обаче, че има "Условия, оставащи в сила и след приключване на Договора". Днес бившият икономически министър Драгомир Стойнев каза, че прекратяването на споразумението не носи никакви финансови задължения на България. Според OFFnews на пленума на БСП обаче бившият енергиен министър Румен Овчаров е нападнал Стойнев и е казал, че заради него неустойката при забавяне на американците в строежа е само 300 млн. долара. За сравнение в Китай, където Westinghouse бави две години строеж на тамошен АЕЦ, американците са платили вече 1 млрд. долара.
Не е ясно и положението с инвестициите в т.нар. Фаза 1Б. Какво представлява тя също не е много ясно, тъй като има заличен текст. Става ясно обаче, че ако не е посочено изрично в Бизнес плана за Фаза 1, не може да се провеждат обсъждания и преговори или да се включват трети страни в проектното дружество при разработването и строителството на седми блок на АЕЦ "Козлодуй". С други думи – без никакви договорки извън участието на Westinghouse, освен ако акционернoто споразумение не бъде прекратено или не е записано в бизнес плана, или не бъде завършен процесът по договаряне с Westinghouse.
Неяснота има и по отношение на договореностите за финансиране на дейностите по извеждане от експлоатация и управление на радиоактивните отпадъци от седми блок. Вкарва се условие, че първо трябва да се приеме финансирането от акционерите, които ще останат в проектното дружество след първото зареждане на седми блок, но след това клаузата е скрита.
Съгласно съобщението на АЕЦ "Козлодуй" ЕАД от 1 август се планира проектът да се финансира основно от експортни кредитни агенции, имащи опит в енергетиката на България, както и с други международно приети финансови инструменти. За избор на строител на новата ядрена мощност се предвижда да се проведе открит международен търг. В самото споразумение обаче това не е категорично изяснено или поне не на широката публика, защото има отново заличаване на текст. В главата "Бизнес план, бюджет и план график на Фаза 1" (стр. 43), уточняваща финансирането, се посочва, че разходите на проектното дружество се финансират чрез заем и/или чрез вноски в капитала, но откъде и коя страна с колко участва - текстът е скрит. Според Румен Овчаров обаче Westinghouse има апортна вноска само от инженерни проекти, без американците да дават пари.
При условията за прекратяване на споразумението също има заличен текст. От видимия става ясно, че акционерното споразумение се прекратява, ако има договорка между акционерите, ако остане само един акционер в проектното дружество, ако има случай на неизпълнение и някой от акционерите е приложил своите средства за защита по Клауза 26.3, която обаче също е скрита.
Все пак на страница 23, точка 4.1.13 от Глава „Предварителни условия” изрично е записано, че акционерното споразумение трябва да бъде одобрено от следващото правителство.