С окончателно решение на Административен съд София-град от 20.08.2019 г. Антикорупционният фонд (АКФ) осъди министъра на енергетиката да предостави достъп до обществена информация, свързана с отказа на ТЕЦ „Марица Изток 2" от договора за „студен резерв" през пролетта на 2018 г.
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"
Още: tbi bank изплати лихви на инвеститори в облигации
Според съда отказът на министър Теменужка Петкова да предостави търсената информация е изцяло незаконосъобразен, тъй като е налице надделяващ обществен интерес от разкриването ѝ.
Фондът припомня, че отказът на този ТЕЦ от договор за осигуряване на студен резерв отвори пътя на ТЕЦ "Варна", собственост на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, да изпълнява тази функция.
В края на юли бяха публикувани резултатите от търговете за студен резерв до средата на 2020 г. и от тях се видя, че ТЕЦ "Варна" ще получи 26.5 млн. лв., а останалите три - ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Марица 3" и "Топлофикация Русе", собственост на бизнесмена Христо Ковачки, общо 25.4 млн. лв., за да гарантират електроенергийната сигурност на страната за една година. От търговете този път държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" получава 1.76 млн. лв.
Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“
Още: Подгответе се за по-дълги опашки на летищата: Предупреждение от Европейския потребителски център
Тогава Фондация "Антикорупционен фонд" обяви, че посреща с безпокойство медийните публикации за нови 26.5 млн. лв., които българската държава ще заплати за услугата студен резерв на ТЕЦ "Варна" - съоръжение, придобито по неясен механизъм от Ахмед Доган, чиято техническа изправност е под въпрос.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Инфлацията на празничната трапеза: Колко по-скъпа ще е тази година?