Давани са пари авансово много по-напред, отколкото е извършено строителство. Това заключи служебният регионален министър ахр. Виолета Комитова по отношение на АМ „Хемус”. По нейни думи, всъщност има строителство само на една част от магистралата, която „трябва да бъде завършена (изцяло)”. Никой няма интерес да се спира строителството, посочи Комитова.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
До 2020 година изпълнителят „Автомагистрали” ЕАД има 1,38 млрд. лева аванс, за да строи АМ „Хемус”. 675 млн. лева са раздадени за доставка на техника, продължи Комитова и показа договор от 2 листа за 100 млн. лева. Според нея, става въпрос за „слабо обезпечени аванси, с огромен риск”. Оказа се, че Комитова дори не знае къде са обезпечени сключените договори – досегашният ръководител на „Автомагистрали” ЕАД Стоян Беличев бил казал единствено, че има „някакви застраховки на парите в няколко застрахователни компании”, по думите на Комитова. Няма банкови гаранции, уточни тя. Ще се постараем да продължим да работим с фирмите, получили авансите, каза регионалният министър.
Какво всъщност се строи
Трябва да се прави разлика между ново строителство, какъвто е случаят с АМ „Хемус” до Шумен, и ремонт, подчерта Комитова. Тя посочи една от най-големите разлики между двата вида дейност – отчуждаването на земя, което може да трае много време, заради несъгласие за даваната от държавата цена или невъзможност да бъдат открити собствениците на земята. Преди това обаче се изготвя подробен устройствен план (ПУП) След това редът за успешно и нормално приключване е следният – прави се инвестиционен проект, със съответните планове и евентуално се издава разрешително за строеж, след което се строи и се приключва с Акт 16 т.е. обектът бива пуснат в експлоатация.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Комитова повтори следното – 51 километра от АМ „Хемус” в момента се строят и те са част от т.нар. участъци 1, 2 и 3. Фирмите работят, не могат да спрат, уверена е тя. Участъци 4, 5 и 6 имат изготвени подробни устройствени планове (ПУП) т.е. те са едва в първа фаза на реализация т.е. още много далеч от същинско строителство. Останалите участъци – 7, 8 и 9, дори нямат ПУП. Тези участъци (7, 8 и 9) са 89 километра.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
1,8 млрд. лева са отделени за участъци 7, 8 и 9, а 1,95 млрд. лева – за участъци от 1 до 6, каза Комитова. Според нея, за участъци 7, 8 и 9 "всички данъкоплатци сме си купили магистрала на зелено". А ахр. Влади Калинов добави, че не знае как се определя цена на нещо, за което още няма проект!
Има прокуроска проверка, има одит на Сметната палата за положението с АМ „Хемус” – всичките тези числа не са наша измислица, заяви Комитова.
Заместникът на Комитова – архитект Иван Шишков (той беше архитект на район „Триадица” в София и подаде оставка след скандалния случай с починал след токов удар младеж, като досега нито една институция, най-вече прокуратурата и водената от Йорданка Фандъкова Столична община не дават информация какво се случва – ще има ли обвинение и за кого), коментира, че проблемът със забавянето е, че не се е направил цялостен проект за АМ „Хемус”. Нищо не е пречело, е неговата позиция. Именно заради липсата на такъв цялостен проект, сега различни участъци са на различни фази, дори няма направени инвестиционни планове – дадени са пари напред за нещо, което не е планирано, каза Шишков. Затова нито той, нито Комитова не могат да кажат кога ще бъде завършена и пусната в експлоатация магистралата. Абсурдно е до 2024 година да бъде завършена, както е обещавано от Бойко Борисов, каза и зам.-регионалният министър Тодор Анастасов.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
За капак архитект Влади Калинов, който години наред беше ръководител на "Общински строителен контрол" в Столична община (през цялото управление на Йорданка Фандъкова до 2021 година) и сега е началник на ДНСК, каза, че трудно щяло да се установи ако има неизпълнение по план и според строително разрешително. Калинов си тръгна от предишния си пост след скандала с терасата на Пламен Георгиев, защото де факто не санкционира случилото се.
По адрес на Стоян Беличев Комитова обясни, че той може да си подаде документите на конкурса за нов директор на "Автомагистрали". Може да бъде избран, новото редовно ръководство на "Автомагистрали" ще бъде избрано вероятно след като ние не сме на власт, каза тя.
"Категорично без чекмеджета" - около тези думи се обедини новоназначеното ръководство на "Автомагистрали". Беше коментирана и стаята за първа помощ - прилича на хотелска стая за друга помощ, казаха от новото ръководство и добавиха: "Имаме аванс от 5 млн. лева за храсти", по адрес на строителството на АМ "Хемус".