Стойността на руската рубла се покачи в понеделник до почти седемгодишен връх спрямо щатския долар на Московската борса. Ръстът е подкрепен от капиталовия контрол и очакванията относно предстоящите данъчни плащания в края на месеца.
Днес на обяд рублата се покачи с 1,2% достигайки до цена от 55,75 спрямо долара. По-рано тя достигна до 55,44, което е най-високата стойност на руската валута от началото на юли 2015 година, предава Reuters.
Руската валута отбеляза ръст от 0,6% спрямо еврото достигайки до цена от 58,49, като по този начин се приближи се до най-силното си ниво от близо пет години спрямо единната европейска валута.
Рублата, която тази година се превърна в най-добре представящата се валута в света, се повлия от високите приходи на Русия от износ на стоки, резкия спад във вноса и забраната на гражданите да изтеглят спестяванията си в чуждестранна валута.
Водещите политици се възползваха от годишния икономически форум в Санкт Петербург миналата седмица, за да подчертаят неотдавнашната сила на рублата. Съществуват опасения, че ръстът на валутата може да натежи на икономиката, която от своя страна изпада в рецесия на фона на суровите санкции наложени на Москва.
Първият заместник-председател на правителството на Русия Андрей Белоусов казва, че рублата е надценена и ще бъде по-добре за индустрията, ако валутата падне между 70 и 80 спрямо щатския долар.
Разразяващата се дискусия по отношение на "справедливата" рубла показва, че съществуват опасения относно въздействието на валутата върху сегашното ниво върху бюджета и вноса, казва Дмитрий Полевой, ръководител „инвестиции“ в Locko-Invest.
Полевой добави, че ръстът също така показва ефективността и достойнствата на руското бюджетно правило, преустановено през 2020 г., което ограничава бюджетните разходи на Русия, свързвайки ги с приходите, които не идват от петрол и газ. Същевременно допълнителните приходи от петрол и газ се насочват във фонда на страната с цел посрещане на кризисни ситуации.
Министърът на финансите Антон Силуанов каза в понеделник, че фискалното правило трябва да бъде проектирано така, че да помогне за натрупването на резерви и стабилизирането на рублата.
Тази седмица рублата може да увеличи печалбите, тъй като компаниите ще трябва да плащат данъци, а ориентираните към износ фирми обикновено обменят приходите си в долари и евро.
„Износителите вероятно ще започнат да увеличават своите валутни обмени тази седмица, тъй като се очаква по-късно през месеца да внесат около 1 трлн. рубли (18,91 млрд. долара) под формата на плащания на данъци и дивиденти.“, се казва в съобщение на SberCIB Investment Research.
„Все още смятаме, че местната валута може да успее да достигне стойността от 50 рубли спрямо долара и еврото до края на месеца, тъй като предлагането на твърда валута ще продължат да надвишават търсенето“.
Движението на руските фондови индекси беше разнопосочно.
Деноминираният в долари индекс RTS се понижи с 0,2% достигайки 1312,9 пункта. Деноминираният в рубли руски индекс MOEX пък се увеличи с 0,2%, достигайки до 2358,8 пункта.