Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Московската фондова борса отвори след близо месец прекъсване, търговията засега е ограничена

21 март 2022, 17:38 часа • 3400 прочитания

Московската фондова борса възстанови частично работа днес след близо месец прекъсване заради войната в Украйна. В рамките на частичното отваряне на борсата могат да се търгуват само облигации, издадени от руското правителство. Московската борса затвори часове след като руският президент Владимир Путин изпрати войски в Украйна на 24 февруари.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Андрей Брагински, говорител на Московската борса, посочи, че се надява търговията с акции да бъде възстановена скоро. „Технически всичко е готово и се надяваме да започне отново в близко бъдеще”, казва той, цитиран от BBC. Пазарът отвори днес на обяд (българско време), но само за ОФЗ облигации, както се наричат руските държавни ценни книжа.

По време на предварителната търговия доходността по тези облигации нарасна до рекордните близо 20%. Високата доходност означава, че правителството ще трябва да плаща по-висока лихва когато търси финансиране от пазарите, като освен това може да се възприема като индикатор за покачване на инвестиционния риск. След стартирането на търговията, доходността претърпя известна корекция, падайки до 13%.

Управителят на Централната банка на Русия Елвира Набиулина посочи в петък миналата седмица, че банката ще остави основния лихвен процент на ниво от 20% и ще предприеме политика за изкупуване на държавни облигации за да ограничи волатилността.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

В същото време цената на петрола започна да се покачва в понеделник, като суровият петрол тип „Брент” поскъпва с над 5% до цена от около 114 долара за барел.

Цените започнаха да нарастват след информацията, че Европейския съюз обмисля налагането на ембарго върху руския петрол, като по този начин би се присъединил към решението на САЩ, които вече сториха това. По-рано през този месец Европейската комисия обяви, че се стреми да направи Европа независима от руските изкопаеми горива „далеч преди 2030 година”.

Руската инвазия в Украйна и международните санкции, нанесоха удар по икономиката на Русия.

Руската рубла запази стабилност като се търгува спрямо щатския долар на цена от 104.84 рубли. Въпреки това, стойността е с около ¼ надолу откакто войната в Украйна започна.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Някои супермаркети ограничават продажбите на основни стоки като сол и олио.

Централната банка увеличи повече от два пъти лихвите до 20% четири дни след началото на военните действия на Москва в Украйна. Продължаването на конфликта и засилването на санкциите още повече подкопаха доверието. Съществуваха и опасения, че Русия няма да извърши плащания по дълга си, но все пак през миналата седмица плати 117 млн. долара лихви по две облигации, деноминирани в щатски долари.

Още: Русия дължи на западните банки 120 млрд. долара, които навярно няма да бъдат върнати

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес