Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви санкции наложи САЩ срещу най-големите банки в Русия и част от богаташите в страната?

25 февруари 2022, 10:17 часа • 6235 прочитания

САЩ наложиха нови санкции на Русия заради атаката над Украйна, които засягат двете най-големи банки в страната и членове на руския елит, като Вашингтон даде да се разбере, че могат да се очакват и още действия в тази посока в бъдеще.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Сред целите на санкциите са пет основни руски банки, включително държавните Sberbank и VTB, които са двете най-големи банки в страната, както и заможни личности и техните семейства. САЩ обявиха и контрол над износа на определени стоки към Русия.

Вашингтон наложи новите санкции след като руски сили нахлуха в Украйна в четвъртък по въздух, суша и вода, като това се определя за най-голямата атака на държава срещу друга страна в Европа от Втората световна война насам, пише Reuters.

Министерството на финансите на САЩ посочи, че американските банки трябва да преустановят кореспондентските си банкови връзки, които позволяват на финансовите институции да извършват плащания помежду си и да прехвърлят средства по света, с най-голямата банка в Русия Sberbank и 25 от нейните дъщерни дружества в срок от 30 дни.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Ограниченията целят да ударят руската икономика чрез блокирането на възможността на Sberbank да обработва и урежда разплащания в рамките на финансовата система на САЩ.

Въпреки всичко САЩ не наложи най-тежките си възможни санкции срещу банките и не ги добави в списъка Specially Designated Nationals (познат у нас като „Закона Магнитски”), което би довело до замразяването на всичките им активи на територията на САЩ.

Но от управляващите в САЩ предупреждават, че страната може да затегне санкциите в бъдеще, ако агресията в Украйна ескалира.

„Все още имаме всички опции на масата. Имаме пространство за по-нататъшна ескалация (на санкциите), при положение, че руската агресия ескалира.”, посочват от управляващите в САЩ.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

От Sberbank посочват, че оперират нормално, но проучват последиците от санкциите, наложени срещу нея.

„Силата на санкциите идва от факта, че по-голямата част от световната търговия на даден етап се извършва в долари”, коментира Даниел Алтър, бивш главен съветник в Департамента за финансови услуги на Ню Йорк.

Вашингтон добави VTB, която е втората по големина руска банка, както и още три други финансови институции - Otkritie, Novikombank и Sovcombank в списъка Specially Designated Nationals.

Този ход ефективно изхвърля банките извън финансовата система на САЩ, забранява търговията им с американски граждани, институции и фирми и води до замразяване на активите им в САЩ.

Руските банки всеки ден обработват трансакции в чужда валута по света в размер на около 46 млрд. долара, като 80% са в щатски долари, посочват от финансовото министерство на САЩ, добавяйки, че по-голямата част от тези транзакции ще бъдат прекъснати в резултат на санкциите. Министерството на финансите разрешава определени сделки, свързани с енергията.

VTB посочват, че налагането на санкции от страна на Запада може да ограничи използването на техните банкови карти извън територията на Русия.

Руският елит

Финансовото министерство на САЩ обяви, че налага санкции над „руски елити”. Санкционираните включват Аленсандър Ведякин, първи заместник-председател на борда на директорите на Sberbank; Андрей Пучков и Юри Соловиев, директори на високи позиции във VTB; и Игор Сечин, изпълнителен директор на петролния гигант Rosneft и бивш заместник-министър председател, както и на неговия син, който също заема висша ръководна позиция в Rosneft.

След като САЩ обяви във вторник рестрикции свързани с търговията на руския суверенен дълг, в четвъртък Вашингтон разшири обхвата на ограниченията, като те вече важат и за щатски граждани, които се занимават с дълга и капитала на предприятия, собственост на руското правителство.

Дълговите и капиталови ограничения важат за 13 компании, включително Sberbank, Gazprombank и Russian Agricultural Bank.

Министерството на финансите в четвъртък издаде осем общи лиценза, свързани с COVID-19, енергетиката и международните организации, наред с други, за да гарантира, че последната серия от санкции ще постигнат целите си, като сведат до минимум непредвидените последици.

„Пакетът от санкции и лицензи е създаден, за да отчете предизвикателствата, които високите цени на енергията поставят пред обикновените граждани”, като не забранява сделки, свързани с енергията, включващи определени банки до 24 юни, посочват от щатското финансово министерство.

Кабинетът на президента на САЩ Джо Байдън насочи също така санкции срещу 24 банки, отбранителни компании и личности в Беларус, тъй като страната изигра ролята на база, от която руските сили настъпват на юг към Киев след провеждане на това, което се смяташе за военни учения.

Още: Крепостта Русия: Как Путин планира да издържи на международните санкции?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес