Община Бургас стартира акция за събиране на интересни обекти, свързани с рибарския бит. Така всеки, който иска и може, ще допринесе за оформлението на новия културно-туристически комплекс „Ченгене скеле“. Повече за него можете да прочетете тук:
Още: Десетки млади художници се включват в голямото рисуване за Цветница в Бургас
Още: Атрактивен форум в Бургас показва сондите и подводниците в океаните и Антарктида
https://www.burgas.bg/bg/novini/momentna-snimka-na-sledvashtoto-lyubimo-burgasko-myasto-za-otdih-i-zabavlenie
След като съвсем скоро завърши строителството, пространството ще трябва да бъде изпълнено със съдържание, спомени и емоции, които да свържат местната общност с гостите на едноименното рибарско селище.
Търсят се всевъзможни неща: дървени рибарски лодки, котви, гребла, мрежи, буйове, рупори, пояси, камбани, платна, карти, дребни рибарски принадлежности, макети и модели, фотографии и документи, навигационни и комуникационни уреди, непотребно или остаряло риболовно оборудване, инструменти, подемници, съдове, кошове, каси, възли, сигнални системи, находки от морското дъно, изхвърлени от морето предмети и др.
Още: Графичната база в Бургас ще се превърне в образователен център и музей
Още: Дегустация на космическа храна очаква посетителите в авиомузей Бургас
Находките ще бъдат аранжирани в три експозиционни къщички и външните пространства на новия етнографски комплекс край Ченгене скеле от известния бургаски художник и сценограф Венелин Шурелов. Той е автор на интерактивните инсталации в музея на остров Света Анастасия, емблематичната арт инсталация „Един човек“ в центъра на София и на много други знакови творби.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Бургас ще празнува Цветница с богата програма
Още: Министърът на туризма ще иска ясен план за летище Бургас
Първата къщичката е наречена „Pontus Euxinus“. Тя носи древното наименование на Черно море и има за цел да въведе посетителите, запознавайки ги с особеностите на местоположението, историята и археологията на черноморския басейн, история на възникване и развитие на рибарското селище, флора, фауна и актуални проблеми, свързани с екологията. Втората – „Занаяти“ – показва защо рибарството е сбор от множество практични умения: лодкарство, мрежарство, ветроходство, навигация, гмуркане, кулинария.
Третата носи името „Свят от предмети“, тъй като една от характерните особености на рибарското селище, която впечатлява посетителите и оставя траен визуален спомен у тях, е разнородният предметен свят. Колекцията от материали, обекти, вещи с всевъзможен произход и предназначение подчертават чудатия характер на сливане между представата за съкровища и вехтории. Тя представя обитателите като пъстър сбор от индивидуалности, шарен портрет на хора с неповторим стил на живот.
За да се включите в инициативата и да получите допълнителна информация, свържете се с общинско предприятие „Туризъм“ - тел: 0882 004 124, или да пишете до Go to Burgas в социалните мрежи.
Още: Бургас търси идеи как ще изглежда като европейска столица на културата
Още: Учредиха бургаски здравен клъстер