Всеки желаещ може да се увери на място, че пристанищните съоръжения на Пристанищен терминал „Бургас Изток – 2” и Пристанищен терминал „Бургас Запад” са безопасни. За целта ще има Ден на отворените врати на 19 февруари.
Това съобщава концесионерът „БМФ Порт Бургас” ЕАД.
Концесионерът припомня, че Пристанищен терминал „Бургас Изток 2 (А)” е изграден и въведен в експлоатация на 13 юни, 2005 година, след съответната процедура по ОВОС, която е одобрена от Министерския съвет през 2001 година. От въвеждането в експлоатация на пристанищните съоръжения са извършени редица проверки и инспекции от постоянно действащи междуведомствени комисии, като към момента не са констатирани случаи на отклонения от изискванията за безопасност и/или потенциални рискове за околната среда, добавят от дружеството.
„Пристанищните съоръжения за обработка на наливни товари (сярна киселина, втечнени въглеводородни газове и течни газьоли) са изградени съгласно най-високите технологични стандарти прилагани в света и отговарят на всички нормативни изисквания за експлоатация на такива съоръжения. Съоръженията са проектирани от водещи инженерни компании в Европа и са заимствали прилаганите технологии в пристанищата на Ротердам, Антверпен и др., където комплексите за обработка на наливни товари са разположени в непосредствена близост до населените места, поради производствени и технологични причини”, отвръщат от „БМФ Порт Бургас” ЕАД, като добавят, че прилагат схема на пристанището в Ротердам.
Ротердам
“БМФ Порт Бургас” ЕАД сключва договорите за концесии през 2011 г. и 2013 г. със срок от 35 години. Концесионерът се задължава да инвестира 258,2 млн. лева, като 9 години по-късно вече са вложени 292,3 млн. лева. От тази сума 158,6 млн. лева, платени от концесионера, са за активи, които са публична държавна собственост. В държавния бюджет в резултат на концесията в периода 2012 г. - 2020 г. са влезли общо над 77 млн. лева. За сравнение, през периода 2007 – 2011 година, който е по-кратък, няма никакви постъпили приходи в държавния бюджет. Тогава пристанищните терминали са държавна собственост.
През 2020 г. пристанището в Бургас запазва своя товарооборот от 2019 г., а през 2021 г. отчита ръст на товарите в сравнение с предходните две години, посочва Борис Балев - изпълнителен директор на “БМФ Порт Бургас” ЕАД. Впечатляващ се оказва ръстът на обработените контейнери - с 12% през кризисната 2020 г. А служителите на порта са станали 800, след като при сключването на концесионните договори са били 686.
“БМФ Порт Бургас” минава успешно и процедура по сертифициране по международен стандарт ISO/IEC 27001 (за информационна сигурност) и сега е единственият български пристанищен оператор, който има пет сертификата за система за управление по стандартите - ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 50001 и ISO/IEC 27001.