Нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса получи гражданство от Доминиканската република, където възнамерява да живее продължително. Романът му "Празникът на козела" на Варгас Льоса е вдъхновен именно от Доминиканската република.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Още: Авторските права върху романи на Хемингуей, Стайнбек и Фокнър отпадат
"Имам намерение да работя тук", каза 87-годишният Варгас Льоса в президентския дворец в Санто Доминго. На церемонията присъства и президентът Луис Абинадер.
"Помолих го, поради решението му да прекарва много време в страната, да приеме доминиканско гражданство и той прие", каза Абинадер пред репортери.
Романът "Празникът на козела" е публикуван през 2000 г. Той е за живота в Доминиканската република под диктатурата на застаряващия Рафаел Леонидас Трухильо (1930-1961).
Още: "Парфюмеристката" разкрива тайните на създаването на парфюми
Още: Изкуството на подаряването в новата книга "Подаръците" на Габриела де Лука
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Георги Господинов е тазгодишният носител на литературната награда „Хеликон“
Още: "Доброто сърце" - любим български писател поднася коледен подарък
Снимка: Getty Images
Авторът на "Градът и кучетата" и "Лудориите на лошото момиче" получи международната награда за литература "Педро Енрикес Урека" през 2016 г., присъдена от доминиканското правителство. Това признание предизвика протести от страна на консервативни групи, които го нарекоха "враг" на страната заради критиките му към имиграционната политика спрямо гражданите на Хаити, с които Доминиканската република дели остров Испаньола, припомня БТА.
В статия, публикувана на 3 ноември 2013 г. в испанския ежедневник "Паис", озаглавена "Париите на Карибите", Варгас Льоса квалифицира като юридическо нарушение решение на доминиканския съд от 2013 г., което отказва гражданство на потомци на имигранти, родени между 1929 и 2013 г., влезли без документи.
Още: "Смъртохоличка" изследва най-тъмните ни инстинкти
Още: Откъс от "Нацизмът – история, генезис, идеи и влияние" от Карл Мюлер Фрьолан
През февруари Варгас Льоса стана първият автор, който не пише на френски език, но е приет във Френската академия, основана през 1635 г.