Нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса получи гражданство от Доминиканската република, където възнамерява да живее продължително. Романът му "Празникът на козела" на Варгас Льоса е вдъхновен именно от Доминиканската република.
Още: Крие ли се сродната ни душа в "Неидеалните половинки"?
Още: Алекс Крос ни учи: "Не се страхувай от злото"
"Имам намерение да работя тук", каза 87-годишният Варгас Льоса в президентския дворец в Санто Доминго. На церемонията присъства и президентът Луис Абинадер.
"Помолих го, поради решението му да прекарва много време в страната, да приеме доминиканско гражданство и той прие", каза Абинадер пред репортери.
Романът "Празникът на козела" е публикуван през 2000 г. Той е за живота в Доминиканската република под диктатурата на застаряващия Рафаел Леонидас Трухильо (1930-1961).
Още: Почина носителят на Нобелова награда за литература Марио Варгас Льоса
Още: Лесно ли е "Да влезеш в друга кожа" - Маркос Хиралт Торенте разказва за любов и болка
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Не пропускайте: "Колибата" - роман за безграничието на човешката жестокост
Още: Ивинела Самуилова разгадава гатанки от небето в 21 истории за вярата
Снимка: Getty Images
Авторът на "Градът и кучетата" и "Лудориите на лошото момиче" получи международната награда за литература "Педро Енрикес Урека" през 2016 г., присъдена от доминиканското правителство. Това признание предизвика протести от страна на консервативни групи, които го нарекоха "враг" на страната заради критиките му към имиграционната политика спрямо гражданите на Хаити, с които Доминиканската република дели остров Испаньола, припомня БТА.
В статия, публикувана на 3 ноември 2013 г. в испанския ежедневник "Паис", озаглавена "Париите на Карибите", Варгас Льоса квалифицира като юридическо нарушение решение на доминиканския съд от 2013 г., което отказва гражданство на потомци на имигранти, родени между 1929 и 2013 г., влезли без документи.
Още: "Последната домакиня" - впечатляващ трилър за мястото на жените в жестокия свят на мъжете
През февруари Варгас Льоса стана първият автор, който не пише на френски език, но е приет във Френската академия, основана през 1635 г.