Георги Господинов към ученици: Най-важно в писането е личното отношение и емпатия

09 октомври 2023, 22:24 часа • 6357 | прочитания

Най-важно в писането е личното отношение и емпатия. Прекалено големите думи и абстракции не винаги работят. Това каза писателят Георги Господинов на ученици в родния си град Ямбол. Той бе част от журито и връчи наградите в конкурс за есе, организиран от областната управа. 

Още: Крие ли се сродната ни душа в "Неидеалните половинки"?

Още: Алекс Крос ни учи: "Не се страхувай от злото"

Можете да напишете текст за един от кестените на централната улица. И този кестен да има личното ви отношение, да има вашето усещане, когато минавате там. Да има вашето усещане, когато сте тъжни, или сте с приятели, минавайки оттам. Бъдете наблюдателни и чувствителни, забелязвайте детайли и малки неща, посъветва той учениците и добави:

"И да не бъдете безразлични, защото човек, който пише, не може да бъде безразличен. Човек, който пише и се занимава с това да мисли света през думи, вече има една суперсила повече. Това би следвало да му помага да разбира повече себе си и повече света, да се справя с лошите неща и да оценява хубавите."

Още: Защо толкова българи харесват Владимир Путин? Писателят Георги Господинов посочи една от възможностите

Още: Почина носителят на Нобелова награда за литература Марио Варгас Льоса

Още: Лесно ли е "Да влезеш в друга кожа" - Маркос Хиралт Торенте разказва за любов и болка

"Част от вас ще станат писатели, част – може би ще останат читатели. И двете са еднакво важни. Четящият човек е красив и смислен. Продължавайте да четете", допълни носителят на международната литературна награда "Букър".

Конкурсът се организира по инициатива на областния управител на Ямбол Биляна Кавалджиева-Димитрова. "Този конкурс показва, че образованието е и трябва да бъде за всички нас от първостепенно значение", подчерта областният управител, цитиран от БТА.

Още: Не пропускайте: "Колибата" - роман за безграничието на човешката жестокост

Още: Ивинела Самуилова разгадава гатанки от небето в 21 истории за вярата

Творбите на учениците оценяваха също младият писател Боян Боев и преподавателят по български език и литература Снежана Илиева. Над 60 есета са постъпили в конкурса, който бе обявен в началото на учебната година. Учениците писаха на тема "Образованието не променя света, а хората, които ще променят света", мисъл на бразилския педагог Пауло Фрейре.

Още: Ново признание за Георги Господинов: Получи наградата "Бокачо" в Италия (СНИМКИ)

Още: "Последната домакиня" - впечатляващ трилър за мястото на жените в жестокия свят на мъжете

Още: Големите, пухкави и сочни устни: Валерия Цимбал разгада мистерията около модата сред съвременните жени (СНИМКИ)

Първата награда отиде при Стоян Дражев от Природо-математическата гимназия "Атанас Радев". На второ място се класира есето на Виктория Димитрова от Професионалната гимназия по лека промишленост, екология и химични технологии. Трета награда заслужи Ванеса Мерева от Профилираната гимназия "Васил Левски".

Две допълнителни специални награди получиха Дея Динева от Езиковата гимназия "Васил Карагьозов" и Александър Кабрански от Природо-математическата гимназия "Атанас Радев" в Ямбол. Сред оценените творби са също тези на Ивелин Иванов, Магдалена Кръстева, Бистра Христова, Дара Германова и Ивена Миланова. 

Още: Георги Господинов: Патриотизмът им татуиран, ножовете им макетни, свободата им - смърт

Тази вечер Георги Господинов ще присъства и на премиерата в Ямбол на спектакъла "Всичките наши тела", който е по текстове от негови книги. Представлението на Драматичния театър "Невена Коканова" в Ямбол е и първото в страната адаптирано за хора с увреден слух. Създадено е по проект, финансиран от Национален фонд "Култура". 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес